Mentor davranış ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
The validity and reliability of the mentor behavior scale
- Tez No: 567070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, Brodeur ve arkadaşları (2015) tarafından geliştirilen“Mentor Davranış Ölçeği”nin Türkçe geçerlik ve güverliğini test etmek için yapılmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde Kasım 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında yürütülen ve örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 547 öğrencinin oluşturduğu metadolojik tipte olan bu çalışmada veriler Mentor Davranış Ölçeği ve Akran Mentorluğu Değerlendirme Ölçeği ile toplandı. Çalışmada geçerliğinin değerlendirilmesinde dil, kapsam ve yapı geçerliği ve güvenirliğinin değerlendirilmesinde ise test tekrar test ve iç tutarlılık analizleri yapıldı. Bulgular: Mentor Davranış Ölçeği'nin Türkçe'ye çevirisi ve geri çevirisi dil geçerliği için yapılmıştır. Kapsam geçerliği için 10 uzmandan görüş alınmış ve kapsam geçerlik indeks değerlerinin 0,80–1,00 arasında değiştiği bulunmuştur. Yapı geçerliğini sağlanmak için Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Bu analizde uyum indeksleri CFI=0.965, TLI=0.956, RMSEA=0.071 ve ise SRMR=0.018 olarak saptanmıştır. Güvenirliği değerlendirmek amacıyla ölçeğin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısına bakılmış ve α=0.937 bulunmuştur. Mentorluk ilişki yapısı, katılım- ilişki, özerklik desteği ve yetkinlik desteği alt boyutları için Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayıları sırası ile α=0.976, α=0.957, α=0.860 ve α=0.960 olarak elde edilmiştir. Ölçeğin zamanla değişmezliğini değerlendirmek için 14 gün arayla yapılan test tekrar test analizinde Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı sonucuna göre anlamlı bir uyum olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Mentor Davranış Ölçeği orijinal ölçekle benzeri bir yapıya sahip olduğu ve Türk toplumunda uygulanması için oldukça geçerli ve güvenilir ölçme aracıdır. Anahtar Kelimeler; Mentorluk, mentor, menti, akran mentorluğu, geçerlik, güvenirlik
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to test the validity and reliability in Turkish of the“Mentor Behavior Scale”developed by Brodeur et al. (2015). Materials and Method: This study was conducted in Ege University, Faculty of Nursing between November 2018 and June 2019. 547 students accepted to participate in the study. The data were collected using Mentor Behavior Scale and Peer Mentor Assessment Scale. In the study, validity of language, scope and construct validity were analyzed. Test-retest and internal consistency analyzes were performed to evaluate reliability. Language, scope and construct validity analyzes were performed to evaluate the validity of the study and test-retest and internal consistency analyzes were performed to evaluate reliability of the study. Findings: The Mentor Behavior Scale was translated into Turkish and translated back into English for language validity. 10 experts were consulted for the scope validity and it was found that the content validity index values ranged from 0.80-1.00. Confirmatory Factor Analysis was used to ensure construct validity. In this analysis, the fit indexes were found to be CFI=0.965, TLI=0.956, RMSEA=0.071 and SRMR=0.018. In order to evaluate the reliability, the Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale was examined and α=0.937. Cronbach Alpha Reliability Coefficients were obtained as α=0.976, α=0.957, α=0.860 and α=0.960 for the mentorship relationship structure, participation-relationship, autonomy support and competence support sub-dimensions. In the test-retest analysis conducted at two-week intervals to evaluate the time invariance of the scale, a significant correlation was observed according to the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. Conclusion: The Mentor Behavior Scale has a similar structure to the original scale and is a valid and reliable instrument for its application in Turkish society Keywords; Mentoring, mentor, mentee, peer mentoring, validity, reliability