Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yürütülen ormancılık faaliyetlerinde karşılaşılan teknik, ekonomik ve sosyal sorunların tespit edilmesi ve çözüm yollarının geliştirilmesi
Identification of technical, economic and social problems encountered in forestry activities in Southeastern Anatolia Region and development of solutions for these problems
  1. Tez No: 567071
  2. Yazar: OSMAN NURİ AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ormancılık, orman kaynaklarından bir sistem anlayışı içinde, toplumun orman ürünlerine ve hizmetlerine olan gereksinimlerini sürekli ve optimal olarak karşılamak amacıyla yapılan biyolojik, teknik, ekonomik, yönetsel, sosyal ve kültürel çalışmaların tümünü kapsayan çok yönlü ve sürdürülebilir bir etkinlik olarak tanımlanmaktadır. Türkiye'de ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesi esnasında birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu sorunların bazıları tüm bölgelerde ortak iken bazı sorunlar yöresel olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ormancılık faaliyetleri yürütülürken karşılaşılan teknik, ekonomik ve sosyal sorunları belirlemek amacıyla bu bölgede görev yapan orman işletme şefleri ve orman muhafaza memurlarından oluşan 51 katılımcıya yöneltilen anket sorularına verilen cevaplar SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anket çalışmasının iç tutarlılığını belirlemek için Cronbach's alfa testi yapılmış ve güvenilir olduğu anlaşılmıştır. Katılımcıların belirtmiş olduğu sorunların cinsiyet, görev süresi ve görev yaptığı bölge müdürlükleri bazında farklılık sınaması için Bağımsız Örneklem t Testi uygulanmıştır. Katılımcıların çalışma süresi ve öğrenim durumuna göre farklılığın belirlenmesinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) testi uygulanmıştır. Katılımcıların sorunlarının çalışma süresine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ankette bulunan açık uçlu sorular içerik analizi yapılarak her bir yargıya ait oranlar frekans ve yüzdelik olarak ifade edilmiştir. Katılımcılar Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde karşılaşılan en önemli teknik sorun“Orman işletme şeflik alanlarının büyük, dağınık ve koruma kontrolünün zor olması, %20,2”, en önemli ekonomik sorun“Ormancılık çalışmaları ile ilgili Orman Genel Müdürlüğü'nce verilen birim fiyatların düşük olması, %20,8”ve en önemli sosyal sorun olarak da“Orman alanlarını orman köylülerinin kendi arasında paylaşıp, sahiplenmesi (hamilik düzeni), %25,7”olarak sıralamıştır. Katılımcıların işaretledikleri Likert tipi yargılara bakıldığında; teknik yargılardan“Bölgedeki ormancılık faaliyetlerinin işleyişinde nitelikli ve tecrübeli personelin eksikliği iş verimliliğini etkilemektedir, %90,1”, ekonomik yargılardan“Bölgede yaşayan orman köylülerinin ekonomik seviyelerinin düşük olması ormandan faydalanmalarını arttırmaktadır, %68,6”ve sosyal yargılardan“Bölgedeki kurum içi yer değişikliği (tayin) ile görevde yükselme işlemleri adaletli ve liyakate dayalı yapılmamaktadır, %88,4”en yüksek desteklenen yargılar olarak belirlenmiştir. Sonuçta, bölgedeki personel ve kalifiye eleman eksiliğinin en kısa sürede giderilmesi, yöre halkının orman sevgisini arttırmaya yönelik eğitim çalışmalarının yapılması, orman köylülerinin kalkındırılmasına yönelik ORKÖY çalışmalarının arttırılması, orman kadastro çalışmalarının bir an önce bitirilerek mülkiyet uyuşmazlıklarının giderilmesi, ormancılık planlamalarında katılımcı yaklaşımın uygulanması ve orman çalışanlarına teorik ve uygulamalı hizmet içi eğitimlerin verilmesi gerektiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forestry is defined as a multi-faceted and sustainable activity that covers all of the biological, technical, economic, managerial, social and cultural activities carried out in order to meet the needs of the Society for forest products and services continuously and optimally within a system approach from forest resources. Many problems are encountered during forestry activities in Turkey. In order to determine the technical, economic and social problems encountered during forestry activities in the Southeastern Anatolia region, 51 participants of forest management and forest conservatories in this region were analyzed using SPSS package program Cronbach's alpha test was conducted to determine the internal consistency of the survey study and it was understood to be reliable. Independent Sample t-Test was used to test the differences of the participants in terms of gender, duty and regional directorates. One way ANOVA test was applied to determine the difference between the study duration and the study status of the participants. It was found that the problems of the participants differed according to the duration of the study. The open-ended questions included in the survey were analyzed for content and the proportions of each judgment were expressed in frequency and percentile. The participants listed“the most important technical problem encountered in the conduct of forestry activities in the Southeast Anatolia region as”large, scattered and difficult to control protection of forest management areas, 20.2%“, the most important economic problem as”low unit prices given by the General Directorate of forestry related to forestry studies, 20.8%“and the most important social problem as”sharing and When looking at Likert-type judgments of participants; technical judgments“ lack of qualified and experienced personnel in the operation of forestry activities in the region affects work efficiency, 90.1%”, economic judgments“ low economic levels of forest villagers living in the region increase forest benefits, 68.6%”and social judgments“ in-house change (determination) in the region and rise in office jobs are not done on the basis of fairness and merit, 88.4%”. As a result, the shortage of personnel and qualified personnel in the region is eliminated as soon as possible, conducting training activities to increase the forest love of local people, Increasing the activities of ORKOY for the development of forest villagers, forest cadastral works to be completed as soon as possible to eliminate property disputes, It is suggested that participatory approach should be applied in forestry planning and theoretical and practical in-service trainings should be given to forest employees.