The comparison of the features of office workers' musculoskeletal discomfort according to gender: Working environment, posture and physical activity level
Ofis çalışanlarında kas-iskelet sistemi yaralanma nedenlerinin cinsiyete göre karşılaştırılması: Çalışma ortamı, postür ve fiziksel aktivite düzeyi
  1. Tez No: 567115
  2. Yazar: AYŞE ALPARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmaya 20 Ocak – 6 Mayıs tarihleri arasında sigorta şirketi çalışanlarından 34,2 ± 6,89 yaş ortalamasında 67 kadın ve 34,2 ± 6,42 yaş ortalamasında 51 erkek olmak üzere 118 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada, katılımcılar bir kere olmak üzere soru-cevap ve gözlemler yapılarak değerlendirilmiştir. Yapılan sosyodemografik ankete göre katılımcıların beden-kitle indeksi kadınlarda 22,67 ± 3,76 ve erkeklerde 25,57 ± 3,32 çıkmıştır. Gün içinde oturarak geçirdikleri toplam MET-min/week değeri ortalama olarak kadınlarda 5688,13 ± 865,13 bulunmuş olup, erkeklerde is 6193 ± 1119 MET-min/week bulunmuştur. Meslek yılı ortalamaları ise kadınlarda 10,5 ± 6,70 iken, erkeklerde 9,66 ± 6,2'dir. Gruplar arasında istatistiksel olarak homojenlik yoktur. Çalışmamızda katılımcıların sosyodemografik özelliklerini içeren spesifik bir anket uygulanmıştır. Bunun yanı sıra katılımcıların kas iskelet sistemini yaralanmalarını değerlendirmek için Cornell Kas İskelet Sistemi Yaralanma Anketi ile ofis ergonomisi risk faktörleri Hızlı Ofis Zorlanma Değerlendirmesi ile, postur değerlendirilmesi New York Postür Değerlendirme Testi ile ve fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Between January 20 and May 6, 118 volunteers; 67 women, mean age 34.2 ± 6.92 and 51 men, mean age 34.2 ± 6.89 participated in this study. In the study, the participants were evaluated once by question-answer and observations. According to the sociodemographic questionnaire, body-mass index of the participants was 22.67 ± 3.76 in women and 25.57 ± 3.32 in men. The total MET-min/week value of sitting during the day was 5688.13 ± 865.13 in women and 6193 ± 1119 MET-min/week in men. While the mean of occupation years is 10.5 ± 6.70 in women, it is 9.66 ± 6.2 in men. There was no statistical homogeneity between the groups. In our study, a specific questionnaire including sociodemographic characteristics of the participants was applied. In addition, to assess the musculoskeletal injuries of the participants, the Cornell Muscleskeletal Discomfort Questionnaire, office ergonomics risk factors were assessed by the Rapid Office Strain Assessment, postural evaluation by the New York Posture Rating Chart, and physical activity level was assessed by the International Physical Activity Questionnaire-short form.