Preeklamptik gebelerin plasentalarında adrenomedullin (ADM) ve soluble endoglin (FENG) ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of expression of adrenomedullin (ADM) and soluble endoglin (SENG) the placenta of preeclamptic pregnancies
- Tez No: 567113
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada preeklamptik gebelerin plasentalarında son yıllarda keşfedilen iki yeni protein olan adrenomedullin ve soluble endoglin (sEng) ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 20 adet preeklamptik ve 20 adet normotansif hastalardan plasenta kesitleri alınarak parafin doku takibi yapıldı. Alınan dokulara hematoksilen eozin, ve immun işaretleme boyamaları yapıldı. Kesitler ışık mikroskop altında incelendi ve mikrografları alındı. Bulgular: Hematoksilen-eozin boyanan kesitlerde, kontrol grubuna göre preeklampsi grubunda yoğun patoloji gözlendi. Preeklampsi kesitlerinde hofbauer hücrelerinde artış, villöz kapillerlerde, stromal ve trofoblast hücrelerinde dejenerasyon görüldü. Villöz kapillerlerde konjesyon ve dilatasyonun yanında intervillöz alanda yoğun hemoraji tespit edildi. Bağ dokuda yoğun hyalinizasyon alanları olduğu izlendi. İmmunohistokimyasal analizlerimizde her iki grupta da sEng ve ADM ekspresyonunu tespit edildi. Ekspresyonların çoğunlukla sitotrofoblast ve sinsityotrofoblast hücrelerinde olduğu görüldü. Image J yazılımı ile yapılan analizlerde kromojen pozitif alanlarının toplam alanlara oranı yüzde olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler sonucunda kontrol grubunda sEng ekspresyonu %34,83'lük bir alan kaplamaktaydı. Buna karşın preeklampsi grubunda kromojen pozitif alanlar %49,22 idi ve bu artış bağımsız t testine göre anlamlıydı (p=0,000). ADM ekspresyonu için kontrol grubu kesitlerinde kromojen pozitif alanların toplam alana yüzdesel oranının %51,72 olduğu tespit edildi. Preeklampsi grubunda ise bu oran %22,08 idi. Yapılan istatistiksel analiz sonucu bağımsız t testine göre preeklampsi grubundaki ekspresyon yüzdesindeki azalmanın anlamlı olduğu tespit edildi (p=0,000). Sonuç: Preeklampsinin gelişiminde veya neden olduğu homeostatik bozukluklara verdiği cevaplarda trofoblastik hücrelerin dolaylı olarak fonksiyonel bir rol aldığını düşünüyoruz ve ileri çalışmalarla hipotezlerimizi güçlendirecek yeni bulgulara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study was to evaluate recently discovered two novel proteins adrenomedullin and soluble endoglin (sEng) expression levels in preeclamptic placentas. Materials and Methods: Small portions of 20 preeclamptic and 20 normotensive placentas were dissected for paraffin-wax tissue embedding protocol. Tissues were stained with hematoxylin eosin and immunostaining. Sections were examined under light microscope to micrograph. Results: In hematoxylin-eosin stained sections, intensive pathology was observed in preeclampsia group compared to control group. Increased Hoffbauer cells and degeneration in villous capillaries, stromal and trophoblast cells were seen in preeclampsia sections. Intense hemorrhage was detected in intervillous area with congestion and dilatation in villous capillaries. There were intense hyalinization areas in connective tissue. Expressions were mostly found in cytotrophoblast and syncytiotrophoblast cells. Ratio of chromogen positive areas to total areas was evaluated by percentage with analysis of Image J software. Statistical analysis showed sEng expression occupied an area of 34.83% in control group. However, chromosome positive areas in preeclampsia group were 49.22% and this increase was significantly higher by independent t test (p = 0.000). In control group of ADM expression, percentage ratio of chromogen-positive areas to total area was 51.72%. Rate of preeclampsia group was 22.08%. Decrease in expression percentage of preeclampsia group was significant by independent t test (p = 0.000). Conclusion: We propose that trophoblastic cells play an indirect role in development of preeclampsia or in responses to homeostatic disorders preeclampsia causes. We also think that new studies are a need to support our hypotheses.