Sporcu ve sedanter bireylerde ayak kütlesi ve kalça ölçülerinin denge performansına etkisi
The effect of foot mass and hip measurement on balance performance in athletes and sedentary i̇ndividuals
  1. Tez No: 567116
  2. Yazar: AŞKIN ELMAS BAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporcu ve sedanter bireylerde ayak kütlesi ve kalça ölçülerinin denge performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 112 erkek sporcu ve 110 sedanter birey katılmıştır. İlk gün sporcuların ölçümü alınmış ikinci gün ise sedanter bireylerin ölçümü alınmıştır. Bireylerden yaş, boy, vücut ağırlığı, statik ve dinamik denge, ayak kütlesi, ayak hacmi ve kalça ölçüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of foot mass and hip measurement on balance performance in athletes and sedentary individuals. A total of 112 male athletes and 110 sedentary individuals participated in the study. On the first day, the measurements of the athletes were taken and the second day the sedentary individuals were taken. Age, height, body weight, static and dynamic balance, foot mass, foot volume and hip measurements were taken from the subjects. As a result of the measurements, in athletes and sedentary individuals between the hip and static balance (r=.416,p