Kadastro güncelleme çalışmalarının analizi: Bayburt örneği
Analysis of cadastre update works: Bayburt example
  1. Tez No: 928313
  2. Yazar: SELİM KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ülkemizde tapu ve kadastro faaliyetleri yerine getirilirken günümüze kadar günün ihtiyaçlarına göre değişik alanlarda ve değişik yöntem ve mevzuat ile tapulama ve kadastro faaliyetleri yürütülmüştür. Farklı altlık ve koordinat sisteminde üretilen haritaların tek koordinat sistemine geçirilmesi ve haritalardaki hataların giderilmesi için 3402 sayılı Kadastro Kanunu'nun 22-a maddesine dayanılarak ülke genelinde kadastro güncelleme çalışmaları yapılmıştır. Bayburt Kadastro Müdürlüğünce yapılan kadastro güncelleme çalışmaları örnek çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Örnek çalışma alanı üzerinde yapılan çalışma ile çalışmalarda karşılaşılan sorunlar irdelenmiş ve tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunların gerçekliğini araştırmak ve sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmak amacı ile güncelleme çalışmalarının bileşeni olan malik, kadastro müdürlüğü ve özel sektör ile anket yapılmıştır. Yapılan çalışma ve anketler sonucunda kadastro güncelleme çalışmalarında karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerisinde bulunulmuş ve güncelleme çalışmaları sonucunda üretilen verilerin kalitesi ve güvenilirliğinin artırılması hedeflenmiştir. Kadastro güncelleme çalışmaları sonucunda tek koordinat sistemine geçilmiş, tapu bilgilerinde güncellemeler yapılmıştır. Ancak çalışmaların öncesinde yeterli planlamanın yapılmadığı, ihale sürelerinin ve personelin yetersiz olduğu, personel ve süre yetersizliği nedeni ile çalışmalara gerekli hassasiyetin gösterilmediği bunun sonucunda kadastro güncelleme çalışmaları ile üretilen verilerin güvenilirliği ve kalitesinde eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmalardan önce yeterli planlama ve çalışmalarda yeterli bilgilendirme yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır. Çalışmalarda yeterli süre verilmesi ile birlikte nitelik ve nicelik yönünden yeterli personel görevlendirilmesi durumunda üretilen verilerin kalitesinin ve güvenilirliğinin artacağı yönünde sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While land registry and cadastre activities are carried out in our country, until today, land registry and cadastre activities have been carried out in different areas and with different methods and legislation according to theneeds of the day. In orderto transfer the maps produced in different bases and coordinate systems to a single coordinate system and to eliminate errors in the maps, cadastral update studies were carried out throughout th ecountry, based on Article 22-a of the Cadastre Law No. 3402. Cadastral update studies carried out by Bayburt Cadastre Directorate were determined as a sample studyarea. With the study conducted on the sample study area, the problems encountered in the studies were examined and identified. Inorder to investigate the reality of the identified problems and to offer solutions to the problems, a survey was conducted with the owner, cadastral directorate and the private sector, which are the components of the updates tudies. As a result of the studies and surveys, solutions were proposed for the problems encountered in cadastral updating studies and it was aimed to increase the quality and reliability of the data produced as a result of the updating studies. As a result of the cadastral update studies, a single coordinate system was adopted and title deed information was updated. However, it has been determined that sufficient planning was not made before the studies, tender period sand personnel were insufficient, the necessary sensitivity was not shown to the studies due to insufficient personnel and time, and as a result, there were deficiencies in the reliability and quality of the data produced by the cadastral update studies. It was concluded that adequate planning and adequate information should be provided before thes tudies. It has been concluded that the quality and reliability of the data produced will increase if sufficient time is given in the studies and sufficient personnel are assigned in terms of quality and quantity.