Kadastro güncelleme ve sayısallaştırma çalışmalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered in cadastre update and digitization studies and solution suggestions
- Tez No: 901467
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL ŞANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tapulama sonucunda, farklı ölçekte ve hassasiyette, altlıkların oluşturulmasında kullanılan yöntemlerin güncelliğini kaybetmesi, zemini yansıtmaması, vatandaş ile kurumların taşınmaz üzerindeki tasarruf ve planlamalarının aksaması, yatırımların gecikmesine ve ihtilafların artmasına, mahkemelerde dava sayılarının artmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda kadastro çalışmalarında, verilerinin güncelliğini koruyabilmesi amacıyla mevzuat çerçevesinde parsellerin geçici koordinatlarından oluşturulan altlıkların sayısal ortama taşınarak pafta zemin uyumsuzluklarının giderilmesi hedeflenmiştir. Kadastro Güncelleme Yönetmeliği ve Kadastro haritalarının sayısallaştırılması hakkındaki yönetmelikte geçen hükümler doğrultusunda yapılan kadastro çalışmalarında kontrolleri standarta bağlamak ve uygulama birliği sağlamak üzere bu kapsamdaki usul ve esasları belirlemek amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Genelge, yönetmelik ve talimatlar yayınlamaktadır. Bu çalışmada 21.12.2018 tarihinde yayınlanan Kadastro Güncelleme Çalışmaları Uygulama Genelgesi (Kadastro Güncelleme Çalışmaları Uygulama Genelgesi, 2018) ve 11.12.2012 tarihinde yayınlanan Kadastro Haritalarının Sayısallaştırılması (Kadastro Haritalarının Sayısallaştırılması Genelgesi, 2012) bu çalışmalara eklenen yenilikler, yaşanılan eksiklikler ve alternatif çözüm önerileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the land registry, the methods used in the creation of the bases at different scales and sensitivity are outdated, do not reflect the ground, the savings and planning of the citizens and institutions on the real estate are disrupted, investments are delayed and disputes increase, and the number of lawsuits in the courts increases.In this context, in cadastral studies, it is aimed to eliminate the map ground inconsistencies by transferring the bases created from the temporary coordinates of the parcels to the digital environment in order to keep the data up-to-date.The General Directorate of Land Registry and Cadastre publishes circulars, regulations and instructions in order to determine the procedures and principles within this scope in order to standardize the controls in the cadastral works carried out in line with the provisions of the Cadastre Update Regulation and the regulation on the digitization of the Cadastre maps. In this study, the Cadastre Update Studies Implementation Circular (Circular No: 1792-2018/13) published on 21.12.2018 and the Digitization of Cadastre Maps published on 11.12.2012 (Circular No: 1737-2012/15) added to these studies, deficiencies and alternatives. solutions are explained.