Asparajin içeren bazı bileşiklerin sentezlenmesi, spektroskopik özelliklerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of geometric, electronic and spectroscopic properties of some composites containing asparagine
  1. Tez No: 567152
  2. Yazar: DİLEK KUZALİÇ BÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmada, Asparajin içeren yedi farklı moleküler yapının taban seviye denge geometrik yapıları, elektronik ve spektroskopik özellikleri teorik yöntemlerle elde edilmiştir. Tüm moleküllerin taban seviye geometrileri HF ve DFT (B3LYP) metotları yardımıyla 6-31G(d,p), 6-311G(d,p) ve 6-311++G(d,p) taban setleri kullanılarak elde edilmiştir ve literatürde bu moleküllere ait X-ışını kırınımı metoduyla aydınlatılmış olan veriler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen optimize geometrik yapılar geriye kalan tüm hesaplamalarda giriş parametreleri olarak kullanılmıştır. Sentezlenen Asparajin içeren kompleks ve bileşiklerin FT-IR spektrumları kaydedilerek titreşim özellikleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen hesaplamalar sonucunda moleküler orbital enerjileri incelenmiş ve bu enerjilerden elektronegatiflik, moleküler sertlik ve yumuşaklık parametreleri elde edilmiştir. Ayrıca, termodinamik özellikleri, Mulliken yük analizleri, NMR kimyasal kaymaları, NBO analizleri, potansiyel enerji yüzeyi, elektronik özellikleri, dipol moment, kutuplanabilirlik ve yüksek mertebeli kutuplanabilirlik değerleri tensörel bileşenleriyle birlikte gaz fazı için belirlenerek sonuçlar literatürde yer alan benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground state equilibrium geometric structures, electronic and spectroscopic properties of seven different molecular structure which have Asparagine have been studied theoretically and experimental. The ground state equilibrium structures of all compounds were determined by using HF and DFT (B3LYP) methods with 6-31G(d,p), 6-311G(d,p) and 6-311++G(d,p) basis sets and the results were compared with the crystal structure was examined by XRD technique. The optimized geometrical structures were used as initial parameter for all remaining computations. The vibrational properties of synthesized containing asparagine complexes and composites were investigated by recording experimental FT-IR spectra. Having obtained optimized structures and structural parameters, molecular orbital energies have been investigated and the hardness and electronegativity parameters have been obtained from these energies. Thermodynamic properties, Mulliken charge analysis, NMR chemical shifts, NBO analysis, potential energy surface, electronic properties, dipole moment, polarizability and hyperpolarizability parameters with tensor components in gas phase were also determined, the result were compared with a similar studies in the literature.