Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi' nin 10 yıllık kalp transplantasyonu deneyimi: Hastalarda sağkalımıetkileyen faktörler
10 years heart transplantation experience of Turkey Yuksek İhtisas Hospital: Factors affecting survival of the patients
- Tez No: 567188
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ ÖZATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kalp nakli ameliyatları son döneme gelmis ve konvansiyonel medikal ya da cerrahi tedavilere cevap vermeyecek hastaların sağaltımında seçkin tedavi yaklasımı olmayı sürdürmektedir. Organ bağısının sadece ülkemizde değil, kalp naklinde önde gelen ülkelerde bile istenen düzeyde olmayısı, nakil amacıyla kullanılacak kalplerin en verimli sekilde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu ise, eldeki organların en fazla ihtiyacı olan ve en çok yarar görecek alıcılara verilmesi, arzu edilen basarıyı sağlamayacak durumlarda ziyan edilmemesi, daha teknik ifadesiyle de uygun endikasyon ve kontrendikasyonların objektif bir sekilde gözetilmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde, kalp transplantasyonu pek çok merkez tarafından rutin bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ancak, merkezler arasında, hasta seçimi, uygulanan cerrahi teknik, immünosupresif tedavi, rejeksiyon takibi gibi pek çok konularda farklılıklar izlenmektedir. Günümüzde kalp transplantasyonunda mevcut olan en önemli problem donör yetersizliğidir. ABD'de beyin ölümü gerçeklesen potansiyel donörlerin ancak %10- 20'sinden organ alımının gerçeklestirildiği bildirilmistir. Yapılan bir çalısmada, 1990 yılında ABD'de 41000 hastanın kalp naklinden faydalanabileceği tespit edilmistir. Ancak, aynı yıl ABD'de 2200 kalp transplantasyonu gerçeklestirilmistir. Bu çalısmada, son dönem kalp yetmezliği olan ve ortotopik kalp transplantasyonu yapılan hastaların mortalite ve morbiditesini etkileyen risk faktörleri değerlendirilerek kısa ve uzun dönem sağkalım oranları arastırıldı.
Özet (Çeviri)
Heart transplantation is the gold standard treatment approach for patients who are unresponsive to conventional medical or surgical therapies. The fact that organ donation is not at the desired level, not only in our country, but also in the leading countries, it necessitates the most efficient use of the hearts to be used for transplantation. Donor organs should be given to the recipients who need and benefit the most, not to be wasted in situations that do not provide the desired success, more technically, objective observations of appropriate indications and contraindications should be done. Today, heart transplantation is being performed as a routine treatment method in many centers. However, there are differences between the centers in terms of patient selection, surgical technique, immunosuppressive therapy, and rejection follow-up. Currently, the most important problem in heart transplantation is donor insufficiency. In the USA, it has been reported that only 10-20% of the potential donors with brain death have had organ uptake. In a study conducted in 1990, it was determined that 41000 patients in the USA could benefit from heart transplantation. However, 2200 heart transplants were performed in the United States in the same year. In this study, the risk factors affecting mortality and morbidity of patients with end-stage heart failure who underwent orthotopic heart transplantation were evaluated for short and long term survival rates.