Spina Bifida'lı hastalarda skolyoz açılarının etkilenim seviyelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of scoliosis angles according to lesion levels in patients with Spina Bifida
  1. Tez No: 567198
  2. Yazar: EBUZER AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Spina Bifida'lı Hastalarda Skolyoz Açılarının Etkilenim Seviyelerine Göre Değerlendirilmesi Amaç: Spina Bifida (SB) kas-iskelet sistemi bozuklukları içerisinde Serebral Palsi'den (CP) sonra ikinci sırada görülmektedir. Bu çalışmamızdaki amacımız SB'li bireylerde skolyoz açılarının lezyon seviyeleri ile ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya ortalama yaşı 10.5 ± 9.66, ortalama uzunluğu 108.12 ± 28.62 ve ortalama ağırlığı 33.58 ± 21.66 olan toplam 24 hasta (13 erkek ve 11 kadın) dahil edildi. Hastaların tamamı 10 dereceden yüksek skolyoz açısına sahiptirler. Hastaların skolyoz açıları Cobb tekniği ile ölçülmüş, lezyonun olduğu bölgeler ve etkilenen seviye sayıları değerlendirilmiştir. Hasta dosyaları incelendi ve şant kullanan hastalar kaydedildi. Bulgular: SB'li bireylerde skolyoz açıları ile boy ortalamaları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). SB'li bireylerde skolyoz açıları ile kilo ve VKİ (vücut kitle indeksi) ortalamaları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). SB'li bireylerde etkilenen seviye sayıları ile kilo ve boy ortalamaları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (p0,05). SB'li bireylerde etkilenen seviye sayıları ile skolyoz açıları ortalamaları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). SB'li bireylerde şant kullanım sayısı ile cinsiyet arasında anlamlı bir sonuç bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Scoliosis Angles According to Lesion Levels in Patients With Spina Bifida Objective: Spina Bifida (SB) is the second most common musculoskeletal disease after cerebral palsy (CP). The aim of this study was to investigate the relationship between scoliosis angles and lesion level in individuals with SB. Method: A total of 24 patients (13 male and 11 female) with a mean age of 10.5 ± 9.66, a mean length of 108.12 ± 28.62 and a mean weight of 33.58 ± 21.66 were included in the study. All patients had scoliosis angles of more than 10 degrees. The scoliosis angles of the patients were measured by Cobb technique and the number of affected lesions and affected levels were evaluated. Patient files were examined and patients using shunt were recorded. Results: No significant correlation was found between scoliosis angles and height averages in subjects with SB (p> 0.05). No significant correlation was found between scoliosis angles and body mass index (BMI) averages in patients with SB(p>0,05). A significant correlation was found between the number of affected levels and weight and height averages in patients with SB (p 0.05). There was no significant correlation between scoliosis angles and the number of affected levels in patients with SB (p> 0.05). The relationship between shunt use and gender was evaluated and no significant results were found (p> 0.05).