Représentations du discours de la masculiniité hégémonique à travers du sportérisme de football en Turquie
Türkiye'de futbol taraftarlığı üzerinden hegemonik erkeklik söylemi temsilleri
- Tez No: 567211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma,“Üç Büyükler”taraftarlarının pankartlarına, marşlarına ve söylemlerine odaklanarak futbol alanındaki hegemonik erkekliğin nasıl kurulduğu ve güçlendirildiği üzerine bir analiz sunmaktadır. Araştırma, eril söylemin, hegemonik erkeklik dışında kalan kadın ve erkeklerin (kadınlıklar, alt erkeklikler, marjinal erkeklikler) futbol sahasındaki varlığını tehdit ettiğini iddia etmektedir. Bu tehdit ve dışlama ; erilliğin, heteroseksüelliğin ve erkeklerin kadınlar üzerinde üstünlük kurmasından kaynaklanan eril futbol karakterinin devamlılığına ve kalıcılığına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research provides an analysis of how hegemonic masculinity on the football field is established and reinforced by focusing on the posters, songs and discourses of“The Big Three”supporters. Research claims that masculine discourse threatens the existence of women and men outside of hegemonic masculinity (femininity, subordinate masculinities, marginal masculinities) in the football field. This exclusion causes the continuity and permanence of the masculine football character formed by virility, heterosexuality and the subordination of women by men.