Okul öncesi öğretmenlerinin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile yaratıcılık düzeyleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between character education competency beliefs levels of creativity and communication skills of preschool education teachers
  1. Tez No: 567210
  2. Yazar: KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile yaratıcılık düzeyleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim okullarının anasınıfları, bağımsız anaokulları ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 754 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, basit tesadüfî örnekleme yoluyla seçilen 350 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Karakter Eğitimi Yetkinlik İnancı Skalası (KEYİS)”,“Yaratıcılık Açısından Bireyin Kendini Değerlendirmesi Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, parametrik test tekniklerinden One–Way ANOVA Testi ile analiz edilmiştir. One–Way ANOVA Testi'nde fark çıkması durumunda, farkı yaratan grubun belirlenmesi amacıyla Tukey Testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin kıdem durumu ve mezun olduğu okul değişkenlerinde gözenek sayısının 30'un altında olması nedeniyle bu değişkenler, nonparametrik test tekniklerinden Kruskal Wallis Testi ile analiz edilmiştir. Kruskal Wallis Testi'nde fark çıkması durumunda, farkı yaratan grubun belirlenmesi amacıyla Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney Testi uygulanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile yaratıcılık düzeyleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişki, parametrik test tekniklerinden Pearson Korelasyon Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin karakter eğitimi yetkinlik inançlarının; öğretmenlerin yaşına, kıdem durumuna, mezun olduğu okula, çalıştığı yaş grubuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği (p>0,05); öğretmenlerin çalıştığı okul türüne göre anlamlı bir farklılık gösterdiği (p0,05); öğretmenlerin mezun olduğu okula ve çalıştığı okul türüne göre anlamlı bir farklılık gösterdiği (p0,05). Ayrıca, öğretmenlerin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile yaratıcılık düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu; öğretmenlerin karakter eğitimi yetkinlik inançları ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu; öğretmenlerin yaratıcılık düzeyleri ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between character education competency beliefs, levels of creativity and communication skills of preschool education teachers. The research was carried out by using a relational screening model. The universe of the study consists of 754 preschool education teachers working in kindergartens of official primary schools affiliated to the Ministry of National Education, independent kindergartens and special preschool education institutions in the district of Keçiören in Ankara in 2017-2018 Academic Year. The sample of the study is composed of 350 preschool teachers chosen by simple random sampling. As data collection tools;“Personal Information Form”,“Scale of Character Education Competency Belief”, Self-Assessment Scale for Creativity“ and ”Communication Skills Assessment Scale" were used. The data obtained in the research was analyzed by One-Way ANOVA test that is one of the parametric test techiques. In the case of difference emerged in One-Way ANOVA Test, Tukey Test was applied to determine the difference group. Since the number of people is less than thirty in variables of both the seniority status of teachers and the schools they graduated from, these variables were anayzed by one of non-parametric test technique: Kruskal Wallis. In the case of a difference emerged also in the Kruskal Wallis Test, the Mann Whitney Test with Bonferroni Correction was applied to determine the difference group. The relationship between character education competiency beliefs, levels of creativity and communication skills of preschool education teachers was analyzed by one of the other parametric test techniques: Pearson Correlation Test. According to the results of the research, teachers character education competency beliefs does not show a significant difference with regard to the age of teachers, seniority status, the school they graduated from and the age groups they work (p>0,05); but shows a meaningful difference regarding school type (p0,05); shows a meaningful difference with respect to school they graduated from and the type of school they work (p0,05). Additionally, it was determined that there is a positive and moderate relationship between the teachers character education competiency beliefs and their creativity levels. It was determined that there is a positive and moderate relationship between the teachers character education competiency beliefs and communication skills. At the same time, it was also found that there is a positive and moderately significant relationship between the teachers creativity levels and communication skills.