Halkla ilişkilerde şeffaflık ve hesap verebilirlik: Uygulamalı bir çalışma
Transparency and accountability in public relations: An applied study
  1. Tez No: 567214
  2. Yazar: SEHER YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ACAR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması için, halkla ilişkilerde hesap verebilirlik ve şeffaflığa yönelik yapılan çalışmalar incelendiğinde; çift yönlü, açık ve güvene dayalı iletişimin ana temayı oluşturduğu gözlenmiştir. Halkla ilişkiler kurumsal yönetişim ilkelerinden olan hesap verebilirlik ve şeffaflığı göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Bunun yanı sıra faaliyet raporları, kurumların yıllık faaliyetlerinin özeti durumundadır. Günümüzde faaliyet raporları kurum faaliyetleri ile ilgili bütün konuları kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Dolayısıyla faaliyet raporlarındaki bilgiler paydaşlar için de büyük önem taşımaktadır. Paydaşlar kurum ve faaliyetlerine dair doğru, dürüst ve güvenilir bilgiye sahip olmak istemektedirler. Paydaşlar kurumların kendilerine şeffaf davranmasını beklerken aynı zamanda gerçekleştirilen faaliyetlerin sonuçları ile ilgili hesap sorabilme hakkına sahip olmak istemektedirler. Bu durum her iki tarafın da kurumsal açıdan kazançlı çıkması adına önem taşımaktadır. Bu çalışmada hesap verebilirlik ve şeffaflık kavramları teorik olarak incelenerek halkla ilişkiler ile ilişkisi değerlendirilmiştir, uygulama bölümünde“Brand Finance”in belirlemiş olduğu 2017 yılı Türkiye'nin en değerli ilk 100 markasının kurumsal faaliyet raporları hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerinden hareketle incelenerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, when the studies on accountability and transparency in public relations are examined; Bilateral, open and trust based communication was the main theme. Public relations acts by taking account of its accountability and transparency, which is one of the corporate governance principles. In addition, the activity reports are a summary of the annual activities of the institutions. Today's activity reports are organized to cover all issues related to the activities of the institution. Therefore, the information in the activity reports is also very important for stakeholders. Stakeholders want to have accurate, honest and reliable information about their institutions and activities. Stakeholders expect the institutions to act transparently, while at the same time wanting to have the right to account for the results of the activities carried out. This situation is important for both parties to gain corporate gain. This study assessed the relationship between public relations examined theoretically and transparency in terms of accountability, the application section '' of 2017 set by the Brand Finance Accountability Turkey's most valuable corporate annual report of the top 100 brands account and evaluation was made by examining the movement of the principle of transparency.