Normal işitmeye sahip öğretmenlerin gürültüde işitme ve konuşmayı anlama performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of normal hearing teachers' performance in hearing and speech comprehension in noise
- Tez No: 804988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Öğretmenler, okulda bulundukları süre boyunca sınıf içi ve sınıf dışı tüm gürültülere maruz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, normal işitmeye sahip öğretmenlerin işitme, konuşma ve gürültüde konuşmayı anlama performanslarının normal işitmeye sahip bireylerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 25-45 yaş arası, normal işitmeye sahip olan ve aktif olarak görev yapan 16 öğretmen (14 Kadın, 2 Erkek) ve gürültüye maruz kalmamış 16 birey (13 Kadın, 3 Erkek) dahil edilmiştir. Katılımcılara standart odyolojik test bataryasına ek olarak yüksek frekans odyometri, bozulma ürünü uyarılmış otoakustik emisyon (Distortion Product Otoacoustic Emission- DPOAE), TEN (Threshold Equalizing Noise) testi, Türkçe Matrix test, Tinnitus Engellilik Anketi, Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi Ölçeği ve Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers are exposed to all noises inside and outside the classroom during the school time. This study aims to compare the hearing, speech, and speech understanding in noise performances of normal-hearing teachers with normal-hearing individuals without noise exposure. The study included 16 teachers (14 females, 2 males) aged 25-45, with normal hearing and active duty, and 16 individuals (13 females, 3 males) who without noise exposure. In addition to the standard audiological test battery, high-frequency audiometry, Distortion Product Otoacoustic Emission (DPOAE), TEN (Threshold Equalizing Noise) test, Turkish Matrix test, the Tinnitus Handicap Inventory, the Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale and the Weinstein Noise Sensitivity Scale was applied.