Nizâri İsmâililiğinin teşekkül süreci
Formation process of Nizari Ismailism
  1. Tez No: 567302
  2. Yazar: SENANUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ŞENZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nizâri İsmâililiği, Hasân Sabbâh önderliğinde ortaya çıkmış bir mezheptir. Kendisi, fikri yapısı ve eylemleri ile her zaman merak uyandıran şahsiyetlerden biri olmuştur. Hasan Sabbâh'ın hayatı üzerinde çok durulmuş, Alamut Kalesi'ni ele geçirmesi ve kalede kendisine körü körüne bağlı olarak yetiştirmiş olduğu fedâileri hakkında çok fazla efsane üretilmiş ve kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nizâri Ismâili is a sect wich emerged under the leadership of Hasân Sabbâh. He has always been an intriguing figure with his intellectual structure and actions. Much of the life of Hasân Sabbâh was emphasized, and a many legends were produced and penned about the capture of Alamut Fortress and the sacrificez he had blindly raised in the fortress.