Rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak pankreatit ile ilişkili protein (PAP) geliştirilmesi
Development of pancreatitis-associated protein (PAP) using recombinant DNA technology
  1. Tez No: 567349
  2. Yazar: DİDEM PAZARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMA YÜCEL, DOÇ. DR. NACİ ÇİNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Sunulan bu tez çalışmasında prognostik belirteç, proliferasyon kontrolü, apoptozis, hücre migrasyonu, hücre invazyonu ve immünoassay çalışmalarının kontrolü amacıyla kullanılabilme potansiyeline sahip olan pankreatit ile ilişkili proteinin (PAP) rekombinant DNA teknolojisi ile geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu tez çalışmasında, erken teşhis ve tedavi amaçlı veya ELISA kitlerinde standart olarak kullanılmaya hazır rekombinant PAP proteini Pichia Pastoris X33 suşunda, indüklenebilir AOX promotörü ve salgılama sinyaline sahip pD912 vektörü ile üretilmiştir. Üretilen rekombinant PAP proteininin antijenik özellikleri, ELISA ve Western Blot testleri ile kontrol edilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında üretilen rekombinant PAP proteininin ticari PAP ile benzer antijeniteye sahip olduğu belirlenmiştir. Üretilen proteinler Western Blot ve ELISA testi ile kontrol edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre rekombinant PAP proteini başarılı bir şekilde üretilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, tanı ve tedavi başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilir ve standart olarak kullanılabilme potansiyeli olan rekombinant PAP proteini başarılı bir şekilde üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, it is aimed to develop pancreatitis related protein (PAP) which has the potential to be used to control prognostic markers, proliferation control, apoptosis, cell migration, cell invasion and immunoassay studies by recombinant DNA technology. Method: In this thesis, the recombinant PAP protein, ready for use as a standard for early diagnosis and treatment or in ELISA kits, was produced in the Pichia Pastoris X33 strain with the inducible AOX promoter and pD912 vector with secretion signal. The antigenic properties of the recombinant PAP protein produced were checked by ELISA and Western Blot tests. Result: It was determined that the recombinant PAP protein produced in the study had similar antigenicity to commercial PAP. The proteins produced were checked by Western Blot and ELISA test. Based on the results of the analysis, recombinant PAP protein was successfully produced. Conclusions: As a result, recombinant PAP protein with the potential to be used as a standard is successfully used in many areas, especially in diagnosis and treatment.