İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin güzel sanatlar liseleri'ne yönelme durumlarını etkileyen çevresel faktörlerin bazı değişkenler açısından incelenmesi (İstanbul ili Tuzla - Kadıköy ilçeleri örneği)
The study of the environmental factors affecting the 8th grade secondary school students' orientation towards fine arts high schools by certain variables (A case of İstanbul province Tuzla-Kadikoy districts)
- Tez No: 567385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHNAZ ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanat, küçük yaşlardan itibaren insanın içinde var olan içgüdüsel duyguların somutlaştırılarak ifade edilmesini sağlayan bir etkinliktir. Bireyin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabileceği kurumlara yönlendirilmesi, yeteneğinin ve yaratıcılığının gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Sanatla ilgili eğitim almak ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen bireyin karşısına birtakım çevresel faktörler çıkmaktadır. Bu faktörler bireyi olumlu anlamda etkileyebildiği gibi olumsuz anlamda da etkileyebilmektedir. Bu araştırma İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin Güzel Sanatlar Liselerine (GSL) yönelmelerini etkileyen çevresel faktörlerin bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden tarama yöntemi (survey) kullanılmıştır. Öğrencilerin verdiği cevaplar ile elde edilen veriler, IBM SPSS 21.0 istatistik paket programına aktarılıp istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek; Bireysel Etki Faktörü, Sosyal Etki Faktörü, Aile Etki Faktörü, Eğitim Etki Faktörü olmak üzere dört başlık altında incelenmiştir. Nicel veriler; Faktör Analizi, Cronbach Alpha, Korelasyon Analizi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Ki Kare (Chi Square) Testi ile çözümlenmiştir.İstatistiksel sonuçlar %95 güvenilirlik düzeyinde yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; GSL bulunmayan Tuzla ve GSL bulunan Kadıköy ilçeleri ile karşılaştırıldığında öğrencilerin GSL'lere yönelmelerini etkileyen faktörlerin ilçelere göre farklılık göstermediği görülmektedir. Ayrıca ailelerin ortalama aylık gelirlerine göre öğrencilerin GSL'lere yönelmesini etkileyen Sosyal Etki faktörünün farklılık gösterdiği ve araştırmaya katılan kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla GSL'lere yönelme eğiliminde olduğu sonuçlarına varılmıştır. Bu çerçevede, yapılacak benzer çalışmalara örnek teşkil edecek sonuçlar çıkarılarak, öğrencilerin Güzel Sanatlar Liselerine yönelmelerini etkiyen unsurlar hakkında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art is an activity that enables human beings to embody and express the instinctive emotions they incorporate from the childhood. Directing an individual to the institutions in which he can be educated in accordance with his interests and skills will contribute to the development of his skills and creativity. An individual who wants to get education on arts and to improve himself in this field has to deal with certain environmental factors. These factors can affect the individual both positively and negatively. This study aims to examine the environmental factors affecting 8th grade primary school students' orientation towards Fine Arts High Schools (FAHS) in terms of certain variables. In the study, the survey method, which is a quantitative research method, was used. The data obtained from the students were transferred to IBM SPSS 21.0 statistical package program and analyzed under four headings: Individual Impact Factor, Social Impact Factor, Family Impact Factor, Education Impact Factor. Quantitative data was analyzed through Factor Analysis, Cronbach Alpha, Correlation Analysis, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Chi Square Test. Statistical results were interpreted at 95% confidence level. When the districts of Kadikoy, which has a FAHS, and Tuzla, which does not have a FAHS, are compared, the results showed that the factors affecting students' orientation towards FAHS do not differ by districts. In addition, it was found that the Social Impact factor affecting the students' orientation towards FAHS based on their average monthly income shows variation, and that female students are more prone to prefer FAHS than males. In this framework, implementations that will set example for similar studies to be conducted were drawn and suggestions on the factors affecting students'preference of Fine Arts High Schools were made.