Arap Baharının Türkiye-Suriye ilişkilerine etkileri
The effects of Arab Sprıng On Turkey-Syria Relations
- Tez No: 567388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ortadoğu bölgesi tarih boyunca içinde bulundurduğu devletler ile barındırdığı toplumlar açısından, krizlerin ve çatışmaların neredeyse son bulmadığı, etkilerinin sonraki dönemlere yansıdığı ve ilişkilerin bunun üzerine kurgulanıp özellikle de devlet politikalarının bu zeminde belirlendiği bir coğrafya olmuştur. Yakın zaman olarak adlandırabileceğimiz I. Dünya Savaşı ve sonrasında ki gelişmeler bu tarihi mirasın devredildiği bir dönem olarak kendini göstermiştir. Ortadoğu coğrafyası; devletler nezdinde taşların yerine oturtulamadığı bu yeni dönemle, iki kutuplu dünya düzeninin bölgedeki yansımasını ve devletlerin birbirleri ile olan ilişkilerindeki etkilerini günümüze taşımış oldu. Soğuk Savaşın sona ermesiyle beraber Yeni Dünya Düzeni veya Küreselleşme olarak da adlandırılan içinde bulunduğumuz bu dönemle birlikte ülkeler, birbirleri ile olan mücadelelerini yine geçmişteki birikimleri doğrultusunda çoğu kez çekişme bazı zamanlar ise çatışma hali ile geçirmişlerdir. Bu bakımdan Arap Baharı, devletlere ve halklara sirayet eden tarihi mirasın bu dönemdeki yansıması olarak görülebilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Arap Baharının Türkiye-Suriye ilişkilerine etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
It has been a region of constant conflict and crisis for the states and societies that have lived on the Middle East. These crises and conflicts have not come to an end, and their effects come from thousands of years to today. The developments after World War I and the post-wars period indicate that the historical cycle continues. Political instability in the Middle East and regional and global reflections caused by this instability require a deep perspective. With the end of the Cold War, during this period, also called the New World Order or Globalization, countries often clashed their struggles with each other in line with their past experiences. Thus, the emergence of the Arab Spring can be based on the reflection of the historical heritage that spread to states and peoples. The main objective of this study was to investigate the effects of the Arab Spring, on Turkey Syrian relations.