Turkey - Iraq relations after 2003 Iraq war: 2003-2014
2003 Irak savaşı sonrası Türkiye ve Irak arasındaki ilişkiler: 2003-2014
- Tez No: 570551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DERSAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Layla Ghalib,“2003 Irak Savaşı Sonrası Türkiye ve Irak Arasındaki Ilişkiler: 2003-2014,”Lisansüstü, Ankara, 2019. Bu çalışmanın odak noktası, devam eden iyi ekonomik ilişkilerin aksine Türkiye ile Irak arasındaki siyasi ilişkilerin 2010 sonrasında kötüye gitmesi ve 2012 yılında da bu kötüleşmenin zirvesine ulaşmasının ardındaki nedenleri analiz etmektir. İki devlet arasında artan“ticaret devleti”ilişkileri siyasi alana yansıtılmamıştır. Türkiye ve Irak ilişkilerindeki siyasi sorunlarla ilgili olarak, komşu ülkelerle ekonomik karşılıklı bağımlılık alanı oluşturmaya çalışan Türkiye'nin artmakta olan ekonomik ilişkilerine yapılan atıflara Ankara ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasındaki iyi ekonomik ilişkilerin sebepleri ile detaylı bir şekilde yer verilmiştir ve bu durumun Bağdat-Ankara ilişkilerine yansıması sunulmuştur. Irak siyasetinde tarikatçılığın artması ilişkilerin azalmasında önemli bir faktör olarak gösterilmektedir. Buna ek olarak Kürt sorunun ve PKK saldırılarının Türk – Irak ilişkilerine etkisi incelenmiştir. 2003 sonrası Türkmen sorunu ve onların Iraktaki haklarının Türkiye-Irak ilişkileri üzerine etkileri analiz edilmiştir. Türkiye-Irak ilişkilerinin yerel ve bölgesel faktörlerine ek olarak Arap Baharının, özellikle Suriye krizinin sonuçları da Türkiye-Irak arasındaki ilişkilerin kötüleşmesine sebep olan bir etken olarak incelenmiştir. Son olarak bu çalışma, Türkiye Irak ilişkilerinin tarihi, mevcut durumu ve geleceği hakkında daha geniş bir bölgesel bağlamda sonuçlara ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Layla Ghalib,“Relations between Turkey and Iraq after the 2003 Iraq War: 2003-2014,”Postgraduate, Ankara, 2019. The main aim of this study is to analyze the reasons behind the deterioration of political relations between Turkey and Iraq that started after 2010 and reached its peak in 2012, despite continued good economic relations. Rising of“trading state”concept in Turkey which attempted to create a zone of economic interdependence with neighboring countries is elaborated through analyzing the reasons why good economic relations between two countries was not reflected at the political sphere. Related with the political problems in Turkish-Iraqi relations, references to the increasing economic relations between Ankara and Kurdish Regional Government (KRG) and its reflections on Baghdad - Ankara relations is offered. Rise of sectarianism in Iraqi politics is shown as an important factor for the declining relations. Kurdish problem and the PKK attacks on Turkish–Iraqi relations are elaborated. The Turkmen issue and their rights in Iraq after 2003 and its impact on Turkey–Iraq relations are analyzed. In addition to the effect of domestic and regional factors in Turkish–Iraqi relations, implications of the Arab Spring, especially the Syrian crisis is analyzed as a factor further deteriorating the relations between Turkey and Iraq. Finally, this study reaches conclusions regarding the history, current state, and prospects of Turkey–Iraq relations and the broader regional context.