Regorafenibin plazmada tayini için yeni bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi
A new high performance liquid chromatography method for the determination of regorafenib in plasma
- Tez No: 567428
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Regorafenib ileri lokal metastatik kolorektal kanser, metastatik gastrointestinal stromal tümör (GİST) ve hepatoselüler kanser (HCC) tedavisinde etkili olan bir oral multikinaz inhibitörüdür. Bu çalışmada, regorafenibin sıçan plazmasında tayini için hızlı, doğru ve hassas bir ultraviole (UV) dedeksiyonlu ters faz yüksek performanslı sıvı kromatografisi (RP-HPLC) yöntemi geliştirildi. Plazma proteinlerinin çöktürülmesi ve regorafenibin plazmadan ekstraksiyonu için basit, tek aşamalı çöktürme yöntemi ile metanol kullanarak gerçekleştirildi. HPLC ile analizi için C18 kolon seçildi. Mobil faz sistemi olarak (80:20, v/v) MeOH-su karışımı uygun bulundu. Dedektör 258 nm dalgaboyuna ayarlandı. İç standart olarak nilotinib ilaç maddesi kullanıldı. Regorafenibin pik alanları iç standardın pik alanlarına oranlanarak, konsantrasyona karşı pik alanları oranları grafiğe döküldü ve maddenin sulu çözelti ve plazmada 5-500 ng/mL aralığında doğrusal ölçü eğrileri elde edildi. Maddenin sulu çözeltide gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri sırasıyla 1,23 ng/mL ve 3,73 ng/mL; plazmada LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 1,55 ng/mL ve 4,70 ng/mL bulundu. Plazmada %93,82 geri kazanım elde edildi. İlaç 10 adet sağlıklı Sprague Dawley türü erkek sıçanlara 5 mg/kg olacak şekilde uygulandı. Hayvanlardan alınan plazma örneklerinde ilacın tayini gerçekleştirildi ve regorafenibin plazma konsantrasyon-zaman grafiği elde edilerek farmakokinetik parametreleri Cmax: 364,41 ng/mL, tmax : 4 saat, t1/2: 11,8 saat, AUC(0-48): 5654,39 ng.saat/mL ve AUC(0-∞): 6015,62 ng.saat/mL olarak hesaplandı. Geliştirdiğimiz yöntem kolay, hassas, seçici ve tekrarlanabilir olup regorafenibin biyolojik sıvılarda tayini ve klinik laboratuvarlarında rutin analizlerinde başarı ile kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Regorafenib is an oral multikinase inhibitor which is effective in the treatment of advanced local metastatic colorectal cancer, metastatic gastrointestinal stromal tumor (GIST) and hepatocellular cancer (HCC). In this study, a rapid, accurate and precise reverse phase high performance liquid chromatography (RP-HPLC) method with ultraviolet (UV) detection was developed for the determination of regorafenib in rat plasma. A simple, one-step precipitation method was developed for protein precipitation and methanol was used for extraction of regorafenib from plasma. A C18 column was selected for HPLC analysis. MeOH-water mixture (80:20, v/v) was found suitable as mobile phase system. The detector was set to a wavelength of 258 nm. The nilotinib drug substance was used as the internal standard. The peak areas of the regorafenib were divided to the peak areas of the internal standard, and these ratio of peak values were plotted against the concentration and linear calibration curves in the aqueous solution and plasma were obtained. The linearity of regorafenib in both standard solutions and plasma was 5-500 ng / mL. The limit of detection (LOD) and the limit of quantification (LOQ) values of the drug in aqueous solution were 1.23 ng / mL and 3.73 ng / mL, respectively; LOD and LOQ values in plasma were 1.55 ng / mL and 4.70 ng / mL, respectively. 93.82% recovery was obtained in plasma. The drug was administered to 10 healthy Sprague Dawley male rats at a dose of 5 mg / kg. Determination of the drug was performed in plasma samples of animals and the plasma concentration-time graph of regorafenib was obtained. Their pharmacokinetic parameters were Cmax: 364.41 ng / mL, tmax: 4 hour, t1/2: 11.8 hour, AUC(0-48): 5654.39 ng.hour / mL and AUC (0-∞): 6015.62 ng.hour / mL. The developed method is easy, sensitive, selective and repeatable and can be used in clinic laboratories and for the determination of regorafenib in biological fluids.