Değer temelli sağlık hizmetleri uygulaması olarak entegre sağlık ekiplerinin sağlık göstergeleri ve yaşam kalitesine etkisi
The impact of integrated practise units as a value-based healthcare implementation on health indicators and quality of life
  1. Tez No: 886930
  2. Yazar: NAZİFE BAHAR ÖZDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Amaç: Araştırmanın temel amacı, değer temelli sağlık hizmeti sunumuna yönelik olarak, Entegre Sağlık Ekibi uygulamasının kalça ve diz protez cerrahisinde; taburcu olma süreleri, komplikasyonlar nedeniyle acile yeniden başvurular ve servise yeniden yatışlar, toplam yatış süreleri, maliyetler gibi göstergeler ile hasta yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte ve tanımlayıcı olan araştırma İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir eğitim araştırma hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Entegre Sağlık Ekibi uygulaması öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamada toplanmıştır. Bu kapsamda hastanede Diz ve Kalça Protezi Cerrahisi uygulanan 18 yaş üstü, tedavisi tamamlanan ve verisi tam olan hastaların epikrizleri, ameliyata özgü tüm kalemleri içeren maliyet verileri ile operasyon sonrası komplikasyon durumlarını belirlemek amacıyla, hastaların hastaneye başvuru tarih ve nedenlerine ilişkin veriler alınmıştır. Ayrıca uygulama öncesi hastaların retrospektif olarak yaşam kalitesi verileri, Short Form- 36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Uygulama öncesi verilerden hareketle Entegre Sağlık Ekibi oluşturulmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Entegre Sağlık Ekibi uygulaması sonrası durum karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Entegre sağlık ekibi uygulamasının diz ve kalça protezi cerrahisinde komplikasyonlar, hastanede geçirilen süreler, maliyetler, acil servis başvuruları ve servise yeniden yatışlar ile yeniden cerrahi operasyonlar üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of the study is to investigate the impact of the Integrated Practise Units on indicators such as discharge times, readmissions and readmissions to the emergency department due to complications, total hospitalization times, costs and patient quality of life in hip and knee replacement surgery for value-based healthcare service delivery. Materials and Methods: The cross-sectional and descriptive study was conducted at a training and research hospital in Istanbul. The data of the study were collected in two stages, before and after the Integrated Practise Unit implementation. In this context, epicrises of patients over the age of 18 who underwent Knee and Hip Replacement Surgery at the hospital, whose treatment was completed and whose data were complete, cost data including all items specific to the operation, and data on the date and reasons of admission to the hospital were obtained to determine the postoperative complication status of the patients. In addition, retrospective quality of life data of the patients before the application were obtained using the Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Scale. Based on the pre-implementation data, suggestions were made for the establishment of an Integrated Practise Unit, and the situation was compared after the implementation of the Integrated Practise Unit. Results: The implementation of Integrated Practise Unit has been found to have positive effects on complications, length of hospital stay, costs and hospital readmissions in knee and hip replacement surgeries.