Hemşirelerin 'Enfeksiyon Riski' tanısı kullanımına ilişkin görüşleri
Opinions of nursing regarding to use of 'Diagnosis of Infection risk'
  1. Tez No: 567459
  2. Yazar: SEVCAN ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİDE FAYDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hemşirelerin enfeksiyon riski tanısı koyabilmesi ve önleyici bakım uygulamaların da bulunmaları SBİE'ı önlemek açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma, hemşirelerin enfeksiyon riski tanısı kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlanan çalışmanın örneklemini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmak için gönüllü olan toplam 230 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri literatür doğrultusunda hazırlanan, hemşirelerin özellikleri ile enfeksiyon riski tanısı kullanımına ilişkin soruların yer aldığı anket formu kullanılarak araştırmacı tarafından 01 Mart - 30 Mayıs 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ki kare ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması öncesinde hemşirelerin bilgilendirilmiş gönüllü onam formu, araştırmanın yapıldığı kurumun ve etik kurulun izni alınmıştır. Çalışmaya katılan hemşireler 18-45 yaş aralığında olup yaş ortalamaları 26.67±5.35'tir. Hemşirelerin %71.3'ü SBİE, %58.7'si de hemşirelik tanıları hakkında eğitim aldığını belirtmiştir. Hemşirelerin %89.1'inin enfeksiyon riski tanısı koyduğu ancak sadece %11.7'sinin enfeksiyon riski tanısına ait ilişkili faktörleri belirleyebildiği saptanmıştır. Hemşirelerin enfeksiyon riski tanısı koyma durumlarına ilişkin; hemşire başına düşen hasta sayısı 3-6 arasında olan, hemşirelik tanısı hakkında eğitim alan ve klinikte enfeksiyon riski tanılamaya engel bir durumun olduğunu belirten grupta enfeksiyon riski tanısı koyma oranlarının anlamlı şekilde yüksek olduğu, ilişkili faktör belirleme durumlarına ilişkin ise yaşı 27 ve üzeri olan, eğitim düzeyleri lisans ve üzerinde olan, dahili kliniklerde çalışan, meslekte çalışma süresi 5 yıl ve üzerinde olan, kliniklerinde hastaların yatış süresi 1-7 gün arasında olan, SBİE konusunda eğitim alan ve klinikte enfeksiyon riski tanılamaya engel bir durumun var olduğunu söyleyenlerin diğerlerinden istatiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla ilişkili faktör belirlediği saptanmıştır (p0.05). Hemşirelerin enfeksiyon riski tanısı koyma ve ilişkili faktör belirleme durumları arasında -0.190.05). Hemşirelerin neredeyse tamamı enfeksiyon riski tanısının, SBİE'ın azaltılması ve tedbir alınması adına oldukça önemli bir tanı olduğunu belirttiği halde yarısından fazlası risk tanılarına ayıracak vaktinin olmadığını, iş yükü fazlalığı ve hasta sayısının fazla olmasının enfeksiyon riski tanısı koymaya engel olduğunu belirtmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada hemşireler enfeksiyon riski tanısının gerekli ve önemli bir tanı olduğu belirtmesine ve tanı koymasına rağmen, ilişkili faktörleri belirlemede istendik düzeyde olmadıkları saptanmıştır. SBİE ve hemşirelik tanısı koyma ile ilgili eğitim verilmesinin ve hemşire başına düşen hasta sayısının azalmasının enfeksiyon riski tanısı koyma düzeylerini olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır. SBİE'ı önlemek ve enfeksiyon oranlarını azaltmak için henüz ortaya çıkmadan enfeksiyon riski tanısı konulması, tanıya ilişkin hemşirelik uygulamalarının geliştirilmesi, bu konuda ki çalışmaların hemşirelerin eylemlerine dönük olarak tekrarlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
It is very important for nurses to diagnose infection risk and to have preventive care practices to prevent SBIE. This study was carried out to determine the views of nurses on the use of infection risk diagnosis. The sample of the study, which was planned as descriptive and relationship seeking type, consisted of 230 nurses working in Selçuk University Medical Faculty Hospital clinics and volunteering to participate in the study. The research data were collected between 01 March - 30 May 2017 by the researcher using a questionnaire form which includes questions about the characteristics of nurses and usage of infection risk diagnosis. Number, percentage, mean, chi-square and correlation tests were used to evaluate the data. The informed consent form of the nurses was obtained prior to the application of the study, and the permission of the institution and the ethics committee was obtained. The nurses who participated in the study were between the 18-45 and their mean age was 26.67±5.35. 71.3% of the nurses stated that they had received training on SBIE, 58.7% of the nurses stated that they had received training on nursing diagnosis. It was found that 89.1% of the nurses diagnosed infection risk, but only 11.7% of them were able to determine the associated factors of infection risk. Nurses about the diagnosis of infection risk cases; The number of patients per nurse is between 3 and 6, who are educated about the diagnosis of nursing and that there is an obstacle to infection risk diagnosis in the clinic. The rate of infection risk is significantly higher in the group, and the nurses about the determine associated faktors cases; level of age is 27 and above, level of education is licence and above, working in internal clinics, who have 5 years or more working time in their clinics, whose average length of stay in their clinics are between 1-7 days, who are trained in SBIE, and who say that there is a situation that prevents an infection risk diagnosis in the clinic was found to have significantly more IF determined (p0.05). There was a statistically insignificant and negative low correlation between nurses infection risk diagnosis and associated faktors determination (-0.19