2006 ilköğretim müzik dersi kazanımlarının diğer derslerin kazanımlarıyla ilişkilendirilme durumu
An investigation into the relation of the achievements of music lesson to other lessons at primary and secondary schools and vice versa
- Tez No: 567460
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada,İlkokul ve Ortaokulda yer alan derslerin kazanımları üzerine bir inceleme yapılmıştır.Derslerin kazanımlarının birbiri ile ilişkilendirilmesi gerektiği anlayışı çerçevesinde,Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen ve yürürlüğe konulan 2006 Eğitim-Öğretim yılı müzik dersi kazanımlarının diğer derslerle,diğer derslerin kazanımlarının müzik dersi kazanımlarıyla ilişkilendirme durumunun nasıl ve hangi düzeyde olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaçla; öncelikle müzik zekasının diğer zeka türleriyle ilişkisine değinilerek,2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren kabul edilen müzik dersi öğretim programı kazanımları ile diğer derslerin kazanımları inceleme kapsamına alınmıştır.Müzik dersi kazanımlarının diğer derslerin kazanımlarıyla ilişkilendirilme durumu ile diğer derslerin kazanımlarının müzik dersi kazanımlarıyla ilişkilendirilme durumu belirlenerek sayısal olarak gruplandırılmış ve birbirleriyle karşılaştırılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Yapılan inceleme sonunda müzik dersi kazanımlarından 58 tanesi diğer derslerin kazanımlarıyla ilişkilendirildiği, buna karşılık diğer derslerin kazanımlarından hiçbirisinin müzik dersi kazanımlarıyla ilişkilendirilmediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the achievements of music lesson at primary and secondary schools.It is aimed to show how and in what degree the achievements of 2006 academic year music lesson achievements accepted and enforced by Ministry of Education within the framework of understanding that the achievements of the lessons should be related to each other and the achievements of other lessons with music lesson achievements.The scope of the study is the acquisitions of music lesson and other lessons during 2006 semester by taking into consideration the relation of music intelligence to other intelligence types in the first place.The relation between the achievements of the music lesson achievements with the achievements of the other lessons and the relation of the achievements of the other lessons with the music lesson achievements were determined and grouped numerically and compared to each other.The results and suggestions were given.At the end of the study,it was unterstood that 58 of the music lesson achievements were related to achievements of the other lessons,whereas none of the gains of the other lessons were related to the music lesson achievements.