Antepfıstığı melez genotiplerinin embriyo kültürü ile çimlendirilmesi ve gelişen bitkilerin genetik kararlılığının belirlenmesi
Of embrio culture of pistachio belly genotypes and determination of genetic stability of developing plants
- Tez No: 567499
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ONAY, DR. HÜLYA AKDEMİR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan bu çalışmada Gaziantep Antep fıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde bulunan Pistachia vera L. x Pistachia vera L. (serbest tozlaşma) L., Pistachia vera L. x Pistachia vera L. (kontrollü tozlaşma), Pistachi vera L. x Pistachia atlantica L. ve Pistachia vera L. x Pistachia terebinthus L. Defs. türlerinin hem erkek hem dişi genotiplerinin kontrollü tozlaştırılması ile 4 çeşit melez genotipin tohumları temin edilmiştir. Besi ortamı tipi çalışmalarında P.vera x P.vera (kontrollü) hibrit embriyolarının en iyi çimlendiği ve yaprak sayısının fazla olduğu ortamın MS besi ortamında % 100 olarak rapor edildi. Kök uzunluğu ve sürgün uzunluğu bakımında SH besi ortamında embriyoların daha iyi çimlendiği gözlenmiştir. MS ortamında % 100 en iyi çimlenme gösteren tür melez P.vera L. x P.vera L(konrollü tozlaşma), şeker ortamlarının denenmesinde 4 türün (P.vera x P.vera (serbest tozlaşma)' da %80, P.vera x P.vera (kontrollü)'de %80, P.vera x P.terebinthus'da %80 ve P.vera x P.atlantica'da %78 ) en iyi çimlendiği ortamın sükroz olduğu gözlenmişti. MS kuvvetlerinin denenmesinde MS ortamının tam kuvvetinde 4 türde en iyi çimlenme ve kök uzunluğu gözlenmiştir. İzole edilen hibrit embriyoların bitki büyüme düzenleyicilerin(BA, Kin, NAA ve IBA) etkileri incelendiğinde en yüksek çimlenme oranı P.vera x P.vera (kontrollü) türünün MS'li KİN içeren ortamında % 98.66 olduğu rapor edilmiştir. Melez Pistacia L. genotiplerin tohumlarından elde edilen embriyolarından gelişen sürgünlerden in vitro klonal mikroçoğaltım protokolleri tanımlandı. Uzun dönem alt kültürü yapılmış olan melez genotiplerin genetik kararlılıkları IRAP ve ISSR moleküler belirteçleri ile belirlendi. Aklimitasyon çalışmalarında in vitro ortamda embriyolardan gelişen bitkicikler plastik kaplar içindeki steril 1:1:1 torf, toprak ve perlit karışımına iyi adapte olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Pistachia vera L x Pistachia vera L (free pollination) L, Pistachia vera L x Pistachia vera L (controlled pollination), Pistachi vera L x Pistachia atlantica L and Pistachia vera L x Pistachia terebinthus L Seeds of 4 different hybrid genotypes were obtained by controlled pollination of both male and female genotypes of Defs species. . In medium-type studies, Pvera x Pvera (controlled) hybrid embryos were best germinated and the number of leaves was reported to be 100% in MS medium. Root length and shoot length care was observed better germination in SH fattening environment. Hybrid species Pvera L. x Pvera L (controlled pollination), which shows the best germination in 100% of MS environment, was tested in 4 species (80% in Pvera x Pvera (free pollination), 80% in Pvera x Pvera (controlled). Sucrose was the best germinating medium in Pvera x Pterebinthus (80% and Pvera x Patlantica) (78%). The best germination and root length of 4 species were observed in the full strength of the MS medium When the effects of isolated hybrid embryos on plant growth regulators (BA, Kin, NAA and IBA) were examined, the highest germination rate of Pvera x Pvera (controlled) was reported to be 98.66% in MS containing KIN. In vitro clonal micropropagation protocols were identified from shoots from embryos obtained from seeds of hybrid Pistacia L. genotypes. Genetic stability of long term subcultured hybrid genotypes was determined by IRAP and ISSR molecular markers. Acclimation studies showed that the in vitro plants grown from embryos were well adapted to sterile 1: 1: 1 mixture of peat, soil and perlite in plastic containers.