Fiziksel aktivite seviyesinin uyku kalitesi, yorgunluk ve öfke düzeylerine etkisi
The effect of physical activity on sleep quality, tiredness and anger level
- Tez No: 567503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fiziksel Aktivite Seviyesinin Uyku Kalitesi, Yorgunluk ve Öfke Düzeylerine Etkisi Bu araştırma 18-28 yaş aralığındaki bireylerin fiziksel aktivite seviyelerinin uyku kalitesi, yorgunluk ve öfke düzeylerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; 18-28 yaş aralığında, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 1940 kişiye uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %59.1'ni kadınlar (n=1146), %40.9'nu da erkekler (n=794) oluşturmuştur. Katılımcıların fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu, uyku kalitelerini ölçmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, yorgunluk düzeylerini belirlemek için Checklist İndividual Strength yorgunluk ölçeği, öfke düzeylerini belirlemek için Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde; katılımcıların fiziksel aktivite seviyelerine bakıldığında %39.9'unun inaktif, %47.6'sının minimal aktif ve %12.4'ünün de çok aktif düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Effect of Physical Activity on Sleep Quality, Tiredness and Anger Level This study was conducted to investigate the effects of physical activity levels of individuals aged 18-28 on sleep quality, fatigue and anger levels. 1940 participants who are 18-24 aged from various regions of the country attended to the research voluntarily, 59.1% of the participants were famele (n= 1146) and 40.9% were male (n= 794). The Internetional Physical Activity Questionnaire was used to determine the physical activity levels of the participants, the Pittsburgh Sleep Quality Index was used to measure sleep quality and to measure the tiredness level, Checklist Individual Strength Scale was used. According to the results, when the physical activity levels of the participants were examined, 39.9% were inactive, 47.6% were minimal active and 12.4% were very active.