Tortum Gölü zooplakton faunasının mevsimsel değişimi
Seasonal change of zooplankton fauna in Tortum lake
  1. Tez No: 567502
  2. Yazar: MUHAMMET ARDAHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Tortum Gölü'nde zooplankton faunasının belirlenmesi ve mevsimsel değişimlerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Su ve zooplankton örnekleri Şubat 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında ayda bir kez göl üzerinde seçilen 3 istasyondan alınmıştır. Gölün ortalama su sıcaklığı 9,74± 2,89°C, çözünmüş oksijen 6,81±1,00 mg/L, pH 8,48±0,12 ve elektrik iletkenliği 0,289±0,03 mS/cm olarak ölçülmüştür. Tortum Gölü'nde, Rotifera (5) ve Artropoda (8) şubesine ait toplam 13 tür teşhis edilmiştir. Bu çalışmada, Acartia (Acartiura) clausi %17 ile en fazla teşhis edilen tür olmuştur. Bu türü göldeki zooplankton türlerine ait %15 ile nauplius ve %13 ile Eudiaptomus gracilis takip etmiştir. Teşhis edilen türler içerisinde Daphnia longispina ve Cyclops kolensis %11, Daphnia cucullata ve Brachionus sp. %8, Keratella cochlearis %6, Daphnia pulex %5, Filinia longiseta ve Polyarthra sp. %2, Asplanchna herricki ve Daphnia magna %1 oranında tespit edilmiştir. Tortum Gölü'nün baskın zooplankton türleri Eudiaptomus gracilis ve Acartia (Acartiura) clausi iken Asplanchna herricki ve Polyarthra sp. en az sıklıkla rastlanılan türler olarak saptanmıştır. Shannon-Wiener Çeşitlilik İndeksi değeri ortalama olarak hesaplanmış ve (0,17 H´) istasyona bağlı değişimi 3ist>2ist>1.ist olarak sıralanmıştır. Margalef Çeşitlilik İndeksine göre en fazla çeşitlilik ağustos ayında 2. istasyonda, en az çeşitlilik ise Şubat ayında 1. ve 3. istasyonda tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma Erzurum İl sınırları içerisinde yapılan ilk zooplankton çalışması olmuştur. Bu çalışmanın, bölgedeki sucul alanların biyolojik özelliklerinin araştırılmasını önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carry out to determinate of zooplankton fauna and seasonal change. Water and zooplankton samples were taken from 3 stations between february 2017-januvery 2018 in Tortum Lake. The mean water temperature 9.74 ± 2.89°C, the mean dissolved oxygen 6,81 ± 1,00 mg L-1, the mean pH 8.48 ± 0.12 and the mean electrical conductivity 0.289 ± 0.03 mS cm-1 was measured in the lake. A total of 13 species belonging to Rotifera (5) and Artropoda (8) were identified in Tortum Lake. In this study, Acartia (Acartiura) clause was the most identified species with 17%. Nauplius (15%) and Eudiaptomus gracilis (13%) were followed this species. In this zooplankton community were detected Daphnia longispina and Cyclops kolensis 11%, Daphnia cucullata and Brachionus sp. 8%, Keratella cochlearis 6%, Daphnia pulex 5%, Filinia longiseta and Polyarthra sp. 2%, Asplanchna herricki and Daphnia magna 1%. Eudiaptomus gracilis and Acartia (Acartiura) clausi were the most dominant species, while Asplanchna herrick and Polyarthra sp. were the least frequency species. Shannon-Wiener Diversity Index values was calculated 0.17 H´ and it's depending on the stations were listed as 3ist> 2ist> 1.ist. According to the Margalef Diversity Index, the highest diversity was detected in the second station in August and the least diversity in the first and third stations in February. As a result, this study was the first zooplankton study in Erzurum. This study is thought to encourage the investigation of biological researches of aquatic system in the region.