Ergenlik döneminde dini inanç ve şüpheler ile psikososyal değişkenler arasındaki ilişki üzerine bir alan araştırması: İstanbul örneği
A field study on the relationship between religious beliefs and doubts in adolescence and psychosocial variables: The case of İstanbul
  1. Tez No: 567518
  2. Yazar: ZÜHRE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın iki amacı bulunmaktadır. Birincisi ergenlerin dinî inanç ve şüphe düzeylerinin belirlenmesidir. İkinci amaç ise sahip olunan dinî inanç ve şüphenin çeşitli psiko-sosyal değişkenlerle ilişkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Veriler, İstanbul'da 2 İmam-Hatip Lisesi, 3 Anadolu Lisesi, 1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1 Güzel Sanatlar Lisesi, 1 Sosyal Bilimler Lisesi, 1 Fen Lisesi olmak üzere 6 farklı lise türünün 2., 3. ve 4. sınıflarında eğitim görmekte olan 814 öğrenciden toplanmıştır. Çalışmada“Kişisel bilgi formu”,“Ergenler İçin Dinî İnanç Ölçeği”ve“Psikososyal değişkenlere ilişkin anket soruları”kullanılmıştır. Bu araştırmada cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, dinî bilgi düzeyi, suçluluk ve günahkarlık hissetme, hayatı sorgulama, genel hayat memnuniyeti, genel psikolojik durum, aile ve okul ortamı, ergenin ailesinin gelir ve eğitim düzeyi, ergenin ailesiyle olan ilişkisinin dinî inanç ve şüphe üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, dinî inanç ile demografik ve psikososyal değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has two purpose. First one, to determine the level of religious belief and doubt of adolescents. The second aim is to reveal the relationship between religious belief and doubt with various psychosocial variables. The data was collected from 814 adolescents who are 2nd, 3rd and 4th grade students in six different kind of highschool two of which are imam-hatip highschool, three are anatolian highschool, one is a vocational and technical anatolian highschool, one is a fine arts highschool, one is a science highschool and one is a social sciences highschool in İstanbul.“Self information form”,“Religious belief scale”and“Survey questions based on psychosocial variables”has been used in the study. The impact of the gender, class level, type of school, religious information level, feel guilt, questioning life, general life statisfaction, general psychological state, family and school environment, income and education levels of parents of the adolescents, relationship with parents of the adolescents on their religious belief and doubts were studied in this research. In accordance with obtained findings, there is meaningful differences between demographical and psycho-social variables and religious belief.