Ortaöğretim öğrencilerinin okul güvenliğine ilişkin algı düzeyleri (Bilecik ili örneği)
The perception levels of secondary school students 'relationship to school security (Example of Bilecik province)
  1. Tez No: 567542
  2. Yazar: ALİ GÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYİT AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma,ortaöğretim öğrencilerinin okul güvenliğine ilişkin görüşlerinin öğrenilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın alt amaçları olarak ortaöğretim öğrencilerinin okul güvenliğine ilişkin algı düzeylerinin öğrencinin cinsiyetine,okul türüne,gelir durumuna,barınma türüne ve sınıf seviyesine göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Yapılan bu araştırma ortaöğretim öğrencilerinin okul güvenliğine ilişkin algılarına dayalı olarak ortaöğretim okullarının ne düzeyde güvenli olduklarını belirleyebilmek için; düzeyine göre uygulama, çevresine göre saha, yöntemine göre ise betimsel bir araştırma olarak nitelendirilebilir. Tarama modelindeki araştırmanın çalışma evrenini, Bilecik İl merkezindeki özel ve resmi örgün ortaöğretim öğrencileri oluşturmuş, örneklem ise sekiz resmi ortaöğretim okullarındaki gruplardan seçilmiştir.Öğrencilerin devam ettikleri okulları ile ilgili güvenlik algılarını öğrenmek için 30 maddelik 5'li likert ölçeği uygulanmış, elde edilen bulguların veri analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerinin cinsiyete, okulitürüne, gelir durumuna, barınma durumuna ve öğrencinin sınıf seviyesine göre muhtemel anlamlı farklılaşmaları için ise bağımsız gruplarda T-testi uygulamasına gidilmiştir. Araştırma sonuçlarına genel olarak baktığımızda öğrencilerin en fazla sekizinci anket maddesine katılım gösterdikleri“Derslerden önce ve teneffüslerde okul bahçesindeyken kendimi güvende hissederim”en az katılım gösterdikleri ise on ikinci anket maddesi“Okula gelirken ya da okuldan dönerken birilerinin paramı ya da eşyalarımı zorla alacağından korkuyorum.”olduğu görülmektedir.Ortaöğretim öğrencilerimizin birçoğunun kendilerini okul bahçesinde ve okula gelirken ve okuldan dönerken güvende hissettiklerini söyleyebiliriz.Araştırma sonuçları cinsiyet değişkenine göre değerlendirildiğinde anket maddelerine erkek öğrencilerin daha fazla katılım gösterdikleri,sınıf düzeyine göre değerlendirildiğinde 9.sınıf öğrencilerinin daha fazla katılım gösterdiklerini,barınma durumuna göre ailesi ile birlikte kalan öğrencilerin algı düzeylerinin daha fazla olduğu,aile gelir durumuna göre ise alt gelir seviyesindeki ailelerin çocuklarının anket maddelerine daha fazla katılım gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This survey has been carried out to elicitthe viewsof secondary school student's related to school safety.As sub-objective of this research,it has been studied if the perception levels of secondary school students related to school security differ logically according to gender of student,income status,housing type and class level. This survey can be qualified,application according to it's grade, range according to it's environment anddescriptive according to it's method to specify at what level security has the ir secondary school based on the secondaryschool student's perception on school security. The secondary school student's of private and state formal education in the centre of Bilecik province formed the working universe of the search in the scanning model,samples were chosen among 8 official groups in the secondary schools.To find out the sense of security of student's at which schools they are studying,30 items,fivefold likert scale was applied are in data analysis of findings,periodicity,percentage,arithmetic mean and standart deviation values were used.İn independent groups T-tests applicationswere used to meaningfully differ according to student's gender,type of school,income status,housing type and class level of student's views. When we look at the resultsof the search generally,it is seen that,the student's mostly attend the 8th survey item“I feel myself in secure before the lessons and during the break timein the school garden”the least atterded is the 12th survey item“while coming to school or returning, I'm afraid of someone stealing my Money or belongings”We can say that most of our secondary school student's feel themselves in secure while they are in the school garden ,coming to school or returnning from school.When the results of the survey are evaluated according to gender,it is seen that male student's attend more to the survey,if it is evaluated according to class level,9 th grade student's attend more,if it is evaluated according to housing type,perception of the student's who are staying with their families are higher,and according to incoming status it is seen that the children of families whose income level is lower attend more than others.