Vazoaktif intestinal polipeptid (VIP) ve hipofiz adenilat siklaz aktive edici polipeptid (pacap)'in Lc-MS/MS yöntemi ile karakterizasyonu
Characterızatıon of vasoactıve ıntestınal polypeptıde (VIP) and pıtuıtary adenylate cyclase-actıvatıng polypeptıde (pacap) wıth Lc/MS-Ms method
- Tez No: 567575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARIN GÜL DAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nöropeptidler, nöronlar tarafından iletişim için kullanılan peptitlerdir. Vazoaktif intestinal polipeptit (VIP) ve hipofiz adenilat siklaz aktive edici polipeptid (PACAP), beynin hipotalamus bölgesinden elde edilen glukagon/sekretin ailesine ait polipeptitlerdir. Amino asit dizilimleri açısından birbirlerine oldukça benzerler. Bu tez çalışmasında, VIP ve PACAP-38'in, hassas Sıvı Kromatografi-Kütle Spektrometri (LC-MS/MS) yöntemi ile analitik açıdan karakterizasyonu yapılıp incelenmiştir. Her iki peptitin analizi için kromatografik (C8 ve C18 ayırım kolonları, hareketli fazın organik çözücü ve asit içeriği, akış hızı gibi) ve kütle spektrometrik (peptitlere ait temel iyon ve parçalarının gözlenmesi, parçalama voltajı, parçalama enerjisi gibi) parametreler incelenmiştir. Peptitlerin adsorpsiyon sorununun kaynakları araştırılmış ve adsorpsiyonu engelleyici faktörler LC-MS/MS analizlerinde denenmiştir. Analizlerde VIP için 665,9 (M+5) m/z temel iyonu ve 799,5 ve 770,7 m/z parça iyonları gözlenirken, PACAP-38 için 504,3(M+9), 567,3(M+8), 648,3(M+7) ve 755,9(M+6) m/z temel iyonları üzerinden incelemeler yapılmıştır. Ayrıca peptitlerin yüzeye adsorbsiyonunu engelleyici olarak albümin çözeltisi ve yüzey aktif maddelerin analizlere etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuropeptides are peptides used for communication by neurons. Vasoactive intestinal polypeptide (VIP) and pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide (PACAP) are obtained from the hypothalamus region of the brain, glucagon/secretin family of polypeptides. VIP and PACAP are quite similar to each other in terms of amino acid sequences. In this thesis, the analytical characterization of VIP and PACAP-38 by sensitive Liquid Chromatography-Mass Spectrometry (LC-MS / MS) method have been carried out. For the analysis of both peptides, the parameters for chromatography (C8 and C18 separation columns, organic solvent and acid content of the mobile phase, flow rate etc.) and mass spectrometry (observation of basic ions and fragments of peptides, fragmentor voltage, fragmentation energy, etc.) were examined. The sources of the adsorption problem of the peptides were investigated and the factors inhibiting adsorption were tested in LC-MS / MS analysis. In the analysis, 665,9 (M+5) m/z base ion and 799,5 and 770,7 m/z fragment ions were observed for VIP, while 504,3 (M+9), 567,3 (M+8), 648,3 (M+7) and 755,9 (M+6) m/z basic ions for PACAP-38 were investigated. In addition, the effects of albumin solution and surfactants on the analysis were investigated as inhibitor of adsorption of peptides to the surface.