Oltu ilçesi Kırdağı Mevkiinde orman içi, orman kenarı ve orman üstü mera alanlarının bitki örtülerinin karşılaştırılması
The comparison of vegetation of rangeland in the forest, near the forest, above the forest in Kırdaği location, Oltu province
  1. Tez No: 567585
  2. Yazar: TUĞBA ÇOMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Erzurum ili, Oltu ilçesi Oltu Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan Kırdağı Mevkiinde 2015 yılında üç farklı kesiminde (orman üstü, orman içi, orman kenarı) meraların botanik kompozisyon, benzerlik indeksi, toprağı kaplama oranı, mera kalite derecesi, mera durum ve sağlık sınıfı, mera taşıma kapasitesi, mevcut yem miktarı ile mera otunun ham protein, ADF ve NDF oranları incelenmiştir. İncelenen mera kesimlerinde buğdaygillerden 12, baklagillerden 10 ve diğer familyalardan 47 olmak üzere toplam 69 bitki türüne rastlanılmıştır. Orman kesimleri arasında kullanım farklılığına göre buğdaygil, baklagil ve diğer familya oranlarının farklılık gösterdiği kaydedilmiştir. Mera kesimleri arasında benzerlik indekisi %40,69 ile %47,74 arasında değişmiştir. Toprağı kaplama oranı ve mera durum puanı ormanın kesimlerine göre önemli farklılık gösterdiği tespit edilmiş ve bu faktörlerle ilgili olarak mera durum sağlık sınıfı da değişmiştir. Ormanın üç farklı mera kesimindeki taşıma kapasitesi 0,5 HOA ile 1,1 HOA arasında değişmiştir. Araştırma sahasından alınan ot örneklerinde ham protein oranı istatistiki anlamda bir farklılık bulunmamış ancak ADF ve NDF oranlarında ise önemli farklılıklar olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, botanical composition, similarity index, canopy coverage ratio, rangeland quality score, rangeland health condition and health class, carrying capacity, available forage production and crude protein, ADF and NDF contents of forage were investigated in the three parts of forests (above the forest, inside the forest, near the forest) in Kırdağı location, Oltu Forest Running Management in Erzurum, 2015. In the rangeland sites, 69 plant species (12 grasses, 10 legumes, 47 other families) were recorded. It was recorded there had been a difference between the ratios of grasses, legumes, and other families according to usage difference in the forest parts. Similarity indexes in the parts changed between 40,49 % and 47,74 % canopy coverage ratio and rangeland quality score had importance difference according to forests parts. For this reason, rangeland health class changed, too. Carrying capacity in the three parts of forest had difference between 0,5 animal unit month and 1, animal unit month. Hay samples from study area, there was no difference in crude protein ratio according to the different forest usage, but there were important differences between ADF and NDF ratios.