Oltu ilçesi dutlu dağı ve çevresinin flora ve vejetasyonu
Flora and vejetation of dutlu daği and its surroundings in oltu district
  1. Tez No: 797286
  2. Yazar: MEHMET ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışma, 2020-2022 yılları arasında, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin güneydoğusunda yer alan, Dutlu dağı ve çevresinin flora ve vejetasyon yapısını incelemeyi amaçlamıştır. 900-2530 m. yükseltiler arasında yer alan çalışma alanı, Holarktik bölgenin, İran-Turan fitocoğrafik alanı içerisinde kalmakta ve Davis tarafından uygulanan kareleme yöntemine göre A9 karesinde yer almaktadır. Bu araştırmada, 86 familya, 390 cinse ilişkin toplam 773 adet takson saptanmıştır. Bu taksonların tamamı Tracheophyta bölümüne aittir. Taksonların 1 adedi Gnetopsida, 5 adedi Pinopsida, 7 adedi Polypodiopsida, 683 adeti Magnoliopsida, 77 adeti ise Liliopsida sınıfına aittir. Araştırma alanında en çok taksona sahip familyalar; Asteraceae (121 takson), Fabaceae (64 takson), Lamiaceae (62 takson), Rosaceae (51 takson), Brassicaceae (42 takson), Caryophyllaceae (37 takson), Poaceae (31 takson), Apiaceae (30 takson) ve Boraginaceae (26 takson) dir. Araştırma alanında tespit edilen 285 taksonun (%36,92) fitocoğrafik bölgeleri saptanmıştır. Taksonların, fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları şu şekilde sıralanmaktadır: 164 adeti (%21,24) İran-Turan, 95 adeti (%12,31) Avrupa-Sibirya, 26 adeti (%3,37) Akdeniz kökenli, 488 adeti (%63,08) çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi tanımlanmamıştır. Hayat formlarına göre taksonların dağılımı şu şekildedir: Hemikriptofitler 407, Kriptofitler 108, Fanerofitler 74, Kamefitler 34, Terofitler 145, ve Vasküler parazitler 5 taksondur. Çalışma alanında 83 adet endemik bitki saptanmıştır ve endemizm oranı %10,75'tir. Bitkilerin IUCN risk kategorilerine göre sınıflandırması yapılmıştır. Araştırma alanındaki vejetasyon çalışmaları, Braun-Blanquet metodu kullanılarak yapılmıştır. 201 örnek alan alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, 6 farklı vejetasyon tipine ait, tümü bilim dünyası için yeni olan, 11 bitki birliği ve 2 alt birlik tanımlanmıştır. Araştırma alanı ile ilgili tüm haritalar Coğrafi Bilgi Sistemlerine göre düzenlenmiştir. Vejetasyon tipleri ve bitki birliklerinin alfa ve beta damarlı bitkiler çeşitliği hesaplanmıştır. Vejetasyon tiplerine göre en yüksek çeşitlilik bozuk orman vejetasyonunda, bitki birliklerine göre ise Veronico-Salicetum albae birliğinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the flora and vegetation structure of Dutludağ and its surroundings, in the southeast of the Eastern Black Sea Region between 2020-2022. The research area, which is between 900-2530 m altitude, is located in A9 square according to the square method applied by Davis and falls within the Iran-Turan phytogeographic area of the Holarctic region. In this study, a total of 773 taxa belonging to 86 families and 390 genera were determined. All of these taxa belong to the Tracheophyta division. Of the taxa of the Tracheophyta division, 1 is in the Gnetopsida, 5 in the pinopsida, 7 in the Polypodiopsida, 683 in the Magnoliopsida and 77 in the Liliopsida. Families with the most taxa in the research area; Asteraceae (121 taxa), Fabaceae (64 taxa), Lamiaceae (62 taxa), Rosaceae (51 taxa), Brassicaceae (42 taxa), Caryophyllaceae (37 taxa), Poaceae (31 taxa), Apiaceae (30 taxa) and Boraginaceae (26 taxa). The phytogeographic regions of 285 taxa (36.92%) determined in the study area were determined. The distribution of taxa according to phytogeographical regions is as follows: 164 (21.24%) are Iran-Turanian, 95 (12.30%) Europe-Siberia, 26 (3.40%) Mediterranean origin, 488 (63.08%) multiregional or Phytogeographical Region undefined. The distribution of taxa according to their life forms are as follows: Hemicryptophytes are 407 taxa, Cryptophytes 108 taxa, Fanerophytes 74 taxa, Kamefits 34 taxa, Terrophytes 145 taxa, Vascular parasites 5 taxa. 83 endemic plants have been identified in the research area, and the endemism rate is 10.75%. The plants were classified according to international IUCN hazard categories. Vegetation studies in the research area were carried out according to the Braun-Blanquet method. As a result of the evaluation made by taking 201 sample areas, 11 plant associations and 2 sub-associations belonging to 6 different vegetation types, all new to science world, were defined.. All maps related to the research area are arranged according to Geographic Information Systems. Alpha and beta vascular plants diversity of vegetation types and plant associations were calculated. According to vegetation types, the highest diversity was determined in degraded forest vegetation, and according to plant associations, in Veronico-Salicetum albae association.