Kronik bel ağrılı hastalarda kliniğin konvansiyonel radyografik görüntüleme (x-ray) ile korelasyonu
Correlation of the clinic with conventional radiographic imaging (x-ray) in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 567589
  2. Yazar: NURTEN NAS KIRDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN BARIŞ BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Kronik bel ağrısı olan hastalarda klinik fonksiyonel ölçekler (VAS, ODI, KATZ GYA, FBAS) ile direkt grafilerdeki bulgular (LLA, SİA,K-L)'ın korelasyonunu ve bunlara etki eden vücut kitle indeksi ve bel çevresi gibi faktörlerle ilişkisini incelemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 18-65 yaş arası 70 hasta alındı. Hastaların sosyo-demografik verileri, VKİ ve bel çevresi sonuçları kaydedildi. LSV grafileri değerlendirilerek, LLA, SİA ve K-L sınıflamasına göre osteoartrit düzeyi ölçüldü. Klinik ise ODI, Katz-GYA, FBAS ve VAS ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların VKİ ortalama 28,2±6,1 kg/m2, bel çevresi ortalama 95,7±12,7 cm olup, her iki cinsiyet için de normal değerlerin üstünde saptandı. Katz GYA skoru ve FBAS skoru kadınlarda anlamlı şekilde daha düşük, lomber lordoz açısı ise kadınlarda daha yüksek bulundu (p0,05). Bel çevresinin Katz-GYA'ni negatif yönde etkilediği saptandı. Çalışmamızda açısal ölçümlerdeki (LLA, SİA) değişiklikler ve osteoartrit düzeyi ile fonksiyonel klinik ölçekler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p>0,05). Her iki cinsiyette de yaş ile SİA arasında zayıf güçte pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is investigate is there any correlation between functional clinical scales (VAS, ODI, FBPS, Katz-DAİ) and radiographic measurements (LLA, SİA, K-L) in the chronic low back pain patiens, and analyze the effects of BMI and waist circumference on these variables. MATERIAL AND METHODS: 70 patients which comply with the inclusion criteria, aged between 18-65 were included in the study. Sociodemographic characteristics, BMI and waist circumferance measurements were recorded. LLA, SİA and K-L scores were measured on lateral LSV radiography. Clinical condition were evaluated with VAS, ODI, FBPS and Katz-DAİ. RESULTS: In our study, the mean BMI of the patients was 28,2 ± 6,1 kg / m2 and the mean waist circumference was 95,7 ± 12,7 cm. These values are above normal for both genders. Katz-DAİ score and FBPS score were significantly lower in women. Lumbar lordosis angle (LLA) was found higher in women (p0,05). We found that the waist circumferance affected the Katz-DAİ negatively. In this study, we couldn't find any correlation between anguler measurement changes (LLA, SİA), osteoarthritis level and fonctional clinical scales (p>0,05).