Güneş sistemi ve ötesi konusunun etkili öğrenimi için artırılmış gerçeklik odaklı bir tasarım
An augmented reality-driven design for effective learning of the solar system and beyond subject
- Tez No: 567615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fen bilimleri dersinde soyut kavramların olmasından dolayı kavramları somutlaştırma ve öğrencilerin konuyu kolay kavrayabilmeleri için somutlaştırmaya dayalı öğrenme araçlarının kullanılması önemli bir durumdur. Bu araştırmanın amacı, araştırma sorgulamaya dayalı öğretimde TGA tekniği kullanılarak hazırlanan artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı üç boyutlu kitap ile zenginleştirilmiş ders tasarımları hakkında öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu şekildeki ders tasarımının öğrencilerin derse olan ilgilerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak açısından araştırma önem arzetmektedir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan örnek olay çalışması kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın uygulama sürecinde örneklemi Afyonkarahisar ilinde bulunan bir ortaokulun 7. sınıf düzeyindeki 34 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi ele alınmıştır. Ünite kapsamında kullanılmak üzere artırılmış gerçeklik teknolojisi uygulamalarından Space 4D+ Flash Cards kullanılmıştır. Ders tasarımı TGA stratejisi kullanılarak hazırlanmıştır. Veri toplama araçları olarak yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşme formları ve sınıf içi gözlem formu kullanılmıştır. Bu süreçte toplanan veriler nitel olarak analiz edilmiş; AR ile ders işlenişine olumlu, olumsuz ve öneriler şeklinde değerlendirenler olarak gruplandırılmıştır. Araştırma sonucunda AR teknolojilerinin derse uygun öğretim yöntemleriyle birleştirildiğinde öğrencinin öğrenmesini kolaylaştırmaya, olumlu bir algı oluşturmaya ve dersin eğlenceli hale gelmesine katkı sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is necessary to make abstract concepts more concrete in the science course and to use the concretization-based learning tools in order for the students to understand the subjects meaningfully. This research aims to determine whether augmented reality (AR) technology integrated inquiry–based learning supported by 3D books can be used in the upper elementary school science curriculum. The research is essential in terms of revealing how such course work affects students' interest in the course. This study was conducted using a case study, which is one of the qualitative research methods. There are 34 students in the 7th grade level of a upper elementary school in Afyonkarahisar. In this study, the Solar System and Beyond unit was chosen. Space 4D + Flash Cards AR technology applications, were used within the scope of the unit. The inquiry-based course design was prepared using the Predict-Observe-Explain (POE) technic. Semi-structured interview forms both for teachers and students and classroom observation forms were used as data collection tools. The data collected during this process were analyzed qualitatively. The ideas were grouped as positive, negative and neutral for the instruction pack. As a result of the research, it was seen that AR technologies contribute to the student's positive attitudes and enthusiasm for the course when appropriate teaching methods are combined.