Enerji ve dış politika: Güney Kafkasya örneğinde çatışma ve işbirliği dinamikleri
Energy and foreign policy: Conflict and cooperation dynamics in South Caucasia
- Tez No: 567634
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Soğuk Savaşın bitmesinden sonraki dönemde etnik çatışmalarla dolu olan Güney Kafkasya bölgesi uluslararası ilişkiler literatüründe zengin enerji kaynaklarına sahip olmasından dolayı da dikkat çekmiştir. Bağımsızlıklarından günümüze kadar Güney Kafkasya bölgesindeki devletlerin enerji güvenliğine önemli katkı sağlayan boru hatları projeleri Batılı küresel güçlerin de destekleri ile sadece enerji konusunda işbirliğinin bir aracı olmaktan çıkarak, güçler mücadelesinin bir parçasına dönüşmüştür. Tezin amacı, Güney Kafkasya örneğinde enerji güvenliği ve dış politika bağlantısı kapsamında bölgesel işbirliği ve çatışma dinamikleriyle var olan enerji kaynakları ve bunlarla ilgili projeler arasındaki ilişkinin çözümlenmesidir. Soğuk Savaş sonrası dönemden günümüze kadar Kafkasya bölgesinde ortaya çıkan çatışmaların niteliği ve çözüm sağlanamamasının nedenleri üzerinde durulacak ve mevcut durumları incelenecektir. Tezde bölge ülkeleri arasındaki ilişkiler kadar bölge üzerinde etkili olan büyük güçler arasındaki rekabet anlatılarak enerji kaynaklarını kontrol etmek için verilen mücadele uluslararası sistem düzeyinde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The South Caucasus region, which is rife with ethnic conflicts in the post-Cold war period, has its own place in international relations literature because of its own rich energy resources. The pipeline projects, which have significantly contributed to the energy security of the states in the South Caucasus region since their independency, have also become part of the struggle for power, with the support of Western global powers. The aim of the thesis is to reveal the current situation of conflict and cooperation dynamics within the context of energy security and foreign policy in the case of South Caucasus and to analyze the relationship between existing energy resources, and related projects and regional cooperation, and conflict dynamics. The nature of the conflicts that emerged in the Caucasus region from the post-Cold War era and still continue and the reasons for the failure to achieve a solution and their current situation will be examined. Beside the relations between region countries, the struggle to control energy resources will be analyzed at the international system level by explaining the competition between the great powers that are influential on the region