Jacob Isidor Mombert'in 'Haçlıların Kısa Tarihi' adlı eserindeki sonraki haçlı seferlerinin değerlendirilmesi(Çeviri, tanıtım ve değerlendirme)
Evaluation of the next crusades that's in the Jacob Isidor Mombert's work whose name i̇s ''Short Hi̇story of Crusades'' (Translati̇on, descri̇pti̇on and evaluati̇on)
  1. Tez No: 567655
  2. Yazar: ŞEHMUS ÇELİKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MESUT AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Haçlı Seferleri, doğu ile batının, Hristiyan ile Müslümanların karşı karşıya geldiği önemli siyasi ve askeri olaylardan birisidir. Haçlı Seferleri, siyasi, sosyal ve ekonomik düzeni bozulan Avrupa'nın Roma kilisesi öncülüğünde Hristiyanlar arasındaki birlikteliğin yeniden sağlanması amacıyla Kutsal toprakları kurtarmak gibi ateşleyici bir sloganla halkın dini duygularına dokunarak bunları kışkırtmış, bunun sonucunda milliyeti farklı pek çok Avrupalı'nın müştereken seferlere iştirakini sağlamıştır. Bu suretle 1096-1270 yılları arasında Papa'nın çağrısıyla Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden milyonlarca insan bu seferlere katılmıştır. Roma kilisesi, her ne kadar Haçlı Seferlerinin sebeplerini dini amillere dayasa da bunun asıl nedeni siyasi, sosyal ve ekonomik sebeplerde yatmaktadır. Aynı zamanda Avrupa'da baş gösteren salgın hastalıklar ve bunun akabinde görülen açlık ve sefalat bu dönem Avrupa toplumunu derinden etkileyen sosyolojik problemlerdi. Halkın bu denli olumsuzluklar içinde yaşaması sefer için yapılan çağrıya olumlu cevap vermesine neden olmuştur.“Kutsal Toprakları Kurtarmak”deyimin yanında olumsuzluklar içinde yaşayan halka doğudan elde edecekleri zenginlikler anlatılmış ve halkın heyecanla sefere katılması sağlanmıştır. İslâm topraklarına yapılan bu seferler başta kısmen başarılı olsa da genel sonuçları itibariyle başarısız olmuştur. İki yüz yıllık bu savaş tecrübesi Haçlılara doğu'nun hiçbir zaman alınamayacağını öğretmiştir. Anahtar Kelimeler : Haçlılar, Papa, Clermont, Türkler, Doğu, Kudüs, Kıbrıs
Özet (Çeviri)
The Crusades are one of the most important political and military incidents in which the East and the West and also Christianity and Muslims are facing. The Crusades took place under the leadership of the Roman church of Europe whose political, social and economic order deteriorated. It touched the religious feelings of the public with on igniting slogan such as“ Save the Holy Land”in order to restore the unity between Christians. This situation cavsed the people to give up their Works and join the expedition. Millions of people from all over Europe participated in this expedition by the Pope's call between the years 1056-1270. Although the Roman Church argues that the Causes of the Crusade are the religion, the main reasons were based on the political, social and economic factors. At the same time epidemics and subsequent hunger and misery were sociological problems that affected European society in the Middle Ages. People living in such regative conditions have coused a positive response to the call made for the expedition. The people who live in negativity, were explained the promise of“ Saving the Holy Land”as well as the richness to be obtained from the East and so they were excited to join the expedition. These expeditions to the Islamic lands, to the East, were portially succesful but were generally unsuccessful, This war experience of two hundred years has tought the Crusades that the East can never be taken. Key Words : The Crusade, Pope, Clermont Turks, The East, Jarussalem, Cyprus.