Kültürlerarası iletişimin geliştirilmesinde uluslararası öğrencilerin etkisi: YTB Sakarya Üniversitesi öğrencileri örneği
The effect of international students in developing intercultural communication: The case of YTB Sakarya University students
- Tez No: 567675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşmenin eğitime olan etkisiyle yükseköğretimin uluslararasılaşması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu durum öğrencilerin kendi ülkesi dışında bir ülkede okumasını cazip haline getirmiştir. Dünya ülkeleri uluslararası öğrenci hareketliliği ile ülkeler arası iletişim ve etkileşimi arttırarak ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel alanlarda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Türkiye'de yükseköğretimde uluslararasılaşmaya ve uluslararası öğrenci hareketliliğine getirdiği yeni revizyon ile dünya ülkeleri arasındaki konumunu belirlemiştir. Ülkemizde uluslararası öğrenci hareketliliğine ev sahipliği yapan YTB, 1992'de kurulan Büyük Öğrenci Projesi'ni 2012 yılında Türkiye Bursları sistemine dönüştürerek bu konuda işlevselliğini arttırmıştır. Ülkemize gelen uluslararası öğrencilere her türlü imkan ve koşulların sağlanmasını, burs programının kapsamlı ve miktarının fazla olmasını gözeterek, yaptığı kültürel faaliyetlerle eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde Türk kültürünün yayılmasına ve diğer ülkelerle arasındaki siyasi, ekonomik gelişmeleri dünya sıralamasında iyi bir konuma getirmesi açısından yükseköğretimde uluslararasılaşmanın önemli bir dinamik merkezi haline gelmiştir. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen uluslararası öğrenciler, ülkemizde kültürel çeşitliliğe ve kültürlerarası iletişimin geliştirilmesine etkisi ve kültürlerarası farkındalık oluşumunun kazandırılması açısından oldukça önemli bir paydaya sahiptir. Bu etkenlerden yola çıkarak kültürlerarası iletişimin geliştirmesinde Sakarya Üniversitesi'nde yükseköğrenim gören YTB burslusu uluslararası öğrencilerin etkisinin incelenmesi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. 25 farklı ülkeden 30 YTB burslusu öğrenci ile gerçekleştirilen mülakat bulguları sonucunda öğrencilerin kültürlerarası iletişimini etkileyen faktörler; kültür, eğitim, dil, din ve sosyal çevre olmak üzere 5 ana tema içerisinde sunulmuştur. Bu temalar içerisinde öğrencilerin Sakarya Üniversitesi'nde, ikamet ettikleri yerlerde ve Sakarya şehrinde Türk kültürüne, eğitimine, diline, dini yaşantısına ve sosyal çevresine uyum süreçleri, yaşadıkları kültürel şoklar, farklılıkların oluşturduğu problemler ve kazanımların tespiti ortaya konulmuştur. 5 ana tema haricinde öğrencilerin YTB ile ilgili görüşleri ve beklentileri de alınarak ilgili kurumun yapacağı çalışmalara öğrenci gözüyle rehberlik etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization on education, the internationalization of higher education has become inevitable. This makes it attractive for students to study in a country outside their own country. World countries have made significant progress in economic, social, political and cultural fields by increasing international communication and interaction with international student mobility. Turkey, with new revisions brought to the internationalization of higher education and international student mobility has determined its position among the world countries. YTB our country hosts the international student mobility, Turkey Founded in 1992, Büyük Öğrenci Projesi in 2012 has increased the functionality on this issue by converting the system. International students coming to our country to provide all kinds of opportunities and conditions, scholarship program is comprehensive and the amount is higher by considering the cultural activities of students who complete their education when they return to their countries and other countries, political and economic developments in terms of bringing the world a good position in terms of internationalization of internationalization has become a dynamic center. International students from different countries of the world have a very important denominator in terms of the effect of cultural diversity and the development of intercultural communication in our country and gaining intercultural awareness. The aim of this study is to investigate the effect of international students who are scholars of YTB scholarship in higher education in Sakarya University in the development of intercultural communication. The factors affecting intercultural communication among students as a result of the interviews conducted with 30 YTB scholarship students from 25 different countries; culture, education, language, religion and social environment. In these themes, the process of adaptation of the students to the Turkish culture, education, language, religious life and social environment in Sakarya University, in the places they live and in the city of Sakarya, the cultural shocks they experienced, the problems and the differences created by the differences were revealed. With the exception of the 5 main themes, students opinions and expectations regarding the YTB were taken and the aim was to guide the work of the relevant institution through the eyes of the students.