Değişim programlarının kamu diplomasisindeki rolü: Erasmus Programı örneği
The role of exchange programs in public diplomacy: The example of Erasmus Program
- Tez No: 815353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Geleneksel uluslararası ilişkiler teorileri ve geleneksel diplomaside sıklıkla başvurulan sert güç, baskı ve zorlama stratejileri Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte dünyada önemli bir değişim geçirmiştir. Günümüzde teknolojik ilerlemeler, hızlı iletişim ve kamuoyunun gücünün artması gibi sosyal değişimler sayesinde sert gücü odağına alan geleneksel diplomasi yaklaşımı yerini yumuşak güç merkezli kamu diplomasisine bırakmıştır. Kamu diplomasisi, geleneksel diplomasinin tamamlayıcı unsuru olarak ortaya çıkan; daha barışçıl, işbirlikçi ve uzlaşmacı bir yaklaşımı temsil etmektedir. Yumuşak güç de diplomasiyi destekleyerek, devletlerin uluslararası ilişkilerde daha etkili ve kabul edilebilir bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olmaktadır. Sert güç, çatışma, ekonomik ve sosyal yaptırımlar ve baskı yöntemli hükümetten hükümete veya diplomatik ilişkilere dayalı geleneksek diplomasinin aksine; daha insan ve toplum odaklı, hükümet dışı aktörleri ve kurumları da kapsayan kamu diplomasisi ve kültürel diplomasi uygulamaları giderek daha fazla benimsenmektedir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği gibi küresel ekonomik ve siyasi bir güce sahip olan aktörler, kültürel diplomasi ve kamu diplomasisi faaliyetlerine daha fazla önem vermektedirler. Hükümet dışı aktörler tarafından yürütülen değişim programları da kamu diplomasisinin en önemli araçları arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği'nin geniş kapsamlı ve çok uluslu değişim programı olan Erasmus Programı, kamu diplomasisi uygulamalarının başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, Erasmus Programı özelinde değişim programlarının devletlerin kamu diplomasisi politikaları oluşturmaları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Erasmus Programı'nın bir ülkenin kamu diplomasisi pratiğinin bir bileşeni olduğunu vurgulamakta ve programın küresel iletişim ve iş birliği açısından ne denli önemli olduğuna dikkat çekmektedir. Bu programlar, kültürler arası anlayışın geliştirilmesinde, toplumlar arası etkileşimin teşvik edilmesinde ve uluslararası işbirliklerinin tesis edilmesinde etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yönteminin doküman inceleme tekniği kullanılmış, elde edilen verilerin yorumlanmasında betimsel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Yabancı ve Türkçe literatür taranarak, doğrudan ve dolaylı alıntı araştırma yöntemleri kullanılarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional international relations theories and the coercive strategies often employed in traditional diplomacy underwent a significant transformation with the end of the Cold War. Today, social changes such as technological advancements, rapid communication, and the increasing power of public opinion have led to a shift from a focus on hard power in traditional diplomacy to a soft power-centered approach in public diplomacy. Public diplomacy, emerging as a complementary element of traditional diplomacy, represents a more peaceful, collaborative, and conciliatory approach. Soft power, while supporting diplomacy, helps states to act more effectively and acceptably in international relations. Unlike traditional diplomacy, which relies on conflict, economic and social sanctions, and governmental or diplomatic relations based on pressure, soft power-centered public diplomacy and cultural diplomacy practices are increasingly embraced, emphasizing a more human and societal approach that includes non-governmental actors and institutions. In this context, global economic and political actors such as the European Union attach greater importance to cultural diplomacy and public diplomacy activities. Exchange programs implemented by non-state actors also play a significant role in public diplomacy. The Erasmus Program, an extensive and multinational exchange program of the European Union, serves as a prime example of public diplomacy practices. This study aims to investigate the impact of exchange programs, specifically focusing on the Erasmus Program, on the formulation of states' public diplomacy policies. It underscores that the Erasmus Program is an integral component of a country's public diplomacy practice and highlights its significance in terms of global communication and cooperation. These programs emerge as effective tools in fostering intercultural understanding, promoting interaction between societies, and establishing international collaborations. The study employed a qualitative research approach utilizing document analysis technique, and data interpretation was conducted through descriptive research methods. The study was conducted by reviewing foreign and Turkish literature and utilizing direct and indirect quotation research methods.