Raising intercultural awareness of the 7th grade students through practical english activities
7. sınıf öğrencilerinin kültürlerarası farkındalıklarının uygulanabilir İngilizce etkinlikler ile arttırılması
  1. Tez No: 543808
  2. Yazar: MEHMET GALİP ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Küreselleşme 21. Yüzyılda hayatın hemen her alanında kültürel çeşitlilik ve çokkültürlülüğe yol açarak dünyayı farkı kültürel altyapılardan gelen insanların kolayca etkileşime girebildiği bir hale dönüştürmektedir. Dolayısıyla, kültürel farklılıkları anlamak ve bunları saygıyla kabul etmek uluslararası ortamlarda etkili bir iletişim için artık olmazsa olmaz bir beceri olarak algılanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, İngilizce öğretiminin de kültürlerarası bir bakış açısıyla yeniden şekillendirilmesine ihtiyaç vardır. İngilizce öğrenenleri hem ulusal hem de uluslararası ortamlarda İngilizce konuşarak iletişim kurabilmeleri için yetiştirmek İngilizce öğretiminin en önemli hedeflerinden bir haline geldiğinden öğrenenlerin kültürlerarası farkındalıklarının arttırılması pek çok araştırmacı tarafından altı önemle çizen bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda eğitimin her seviyesinde kültürlerarası farkındalığın arttırılmasına odaklanan çalışmalara oldukça ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı 7. sınıf öğrencilerinin kullandığı ders kitaplarının kültürlerarası farkındalığı ne derece desteklediğini incelemek, hazırlanan bir dizi İngilizce etkinlikleri ile öğrencilerin kültürlerarası farkındalıklarını arttırmak ve uygulanan bu etkinliklerin öğrencilerin kültürlerarası farkındalıkları arttırmaya ne derece yardımcı olduğunu incelemektir. Çalışmanın araştırma sorularına cevap bulabilmek için örnek olay incelemesi deseni kullanılmış ve araştırılan olgu ile ilgili daha derin bir anlayış kazanabilmek için çalışmada hem nitel hem de nicel veri toplama araçlarından faydalanılmıştır. Nicel veriler Kültürlerarası Farkındalık Anketi ile toplanmış ve bu anket ön ve son test olarak kullanılmıştır. Nitel veriler ise ders kitaplarının incelenmesi, yarı-yapılandırılmış görüşme soruları ve saha notları aracılığı ile elde edilmiştir. Çalışmaya katılan 7. sınıf öğrencileri ile 8 haftalık bir uygulama yapılmış ve bu süreçte kültürlerarası farkındalık ile ilgili oluşturulan kavramsal çerçeveye göre hazırlanan etkinlikler uygulanmıştır. Öğrencilerden elde edilen ön ve son test sonuçları bağımlı örneklem t-testi ile karşılaştırılmıştır. Kullanılan ders kitapları ders kitaplarında kültürel unsurların incelenmesi için tasarlanmış bir kontrol listesi ile incelenirken yarı-yapılandırışmış görüşme sonuçları ve saha notları tematik içerik incelemesi ile analiz edilmiştir. Ders kitaplarının incelenmesi sonucunda elde edilen bulgular her iki ders kitabında da hedef kültürü, yerel kültürü ve diğer kültürleri temsil eden kültürel unsurların dağılımında ve dört kültürel boyutun dağılımında dengesizlik olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, bulgular aynı zamanda ders kitaplarında dört kültürel boyutu temsil eden unsurların parçalar halinde ve kısıtlı bir şekilde sunulduğunu ve ders kitaplarının yanlış ya da uydurma kültürel bilgiler içerdiğini göstermektedir. Diğer yandan, bağımlı örneklem t-testinin sonuçları uygulanan etkinliklerin öğrencilerde kültürlerarası bilgi, beceri, etkileşim ve ilgi boyutlarının geliştirilmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Yarı-yapılandırılmış görüşme ve saha notlarından elde edilen bulgular ise öğrencilerin kendi kültürleri ile diğer kültürleri daha iyi kıyaslayabildiklerini, diğer kültürlerle ilgili bilgilerinin arttığını ve kültürel konulara daha fazla ilgi duymaya başladıklarını göstermiştir. Bu verilerden elde edilen bulgular aynı zamanda İngilizce derslerinde dilbilgisi temelli öğretim devam ettiğini ve resmi olmayan ders kitaplarının yardımcı materyal kisvesi altında kullanıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, globalization leads to cultural diversity and multiculturalism in all aspects of life and transforms the world into the one in which people of different cultural backgrounds are increasingly interacting with one another. Accordingly, understanding and acceptance of cultural differences are now considered a must-be skill in order to be an effective interactant in intercultural settings. From this standpoint, it is also a need to re-shape English language teaching with an intercultural perspective. Raising intercultural awareness of language learners is highlighted by various scholars simply because preparing learners to communicate in English in international and national cultures become one of the significant goals of English language teaching. Consequently, there is a great need for studies which focus on raising intercultural awareness at various educational levels. The main purpose of this study was to investigate to what extent the coursebooks studied by the 7th grade students promoted intercultural awareness, to implement a set of activities to raise intercultural awareness of the 7th grade students, and to investigate whether the implementation of these activities helped students for raising their intercultural awareness or not. A case study approach was employed to find answers to the research questions, and both qualitative and quantitative data gathering instruments were used in order to gain a deeper understanding of the phenomenon in question. Quantitative data were gathered through the Intercultural Awareness Questionnaire. This questionnaire was administered as pre-and-posttest. Qualitative data were gathered through coursebook analysis, semi-structured interviews and field notes. An 8-week of implementation was carried out with the 7th grade students. The activities implemented in this process were designed in accordance with the conceptual framework of intercultural awareness. Pre-and-post test results were compared employing paired samples t-test. The coursebooks studied by the 7th grade students were analyzed through a checklist designed for coursebook analysis. Semi-structured interview results and field notes were thematically analyzed. The findings of the coursebooks analyses showed that two different coursebooks were studied in the classroom. Findings related to coursebooks analyses revealed that both coursebooks had an imbalance problem in terms the distribution of cultural elements representing target culture, home culture and other cultures and the distribution of cultural elements representing the four cultural aspects. In addition, findings also revealed that the elements representing cultural aspects were presented in fragments and in a restricted way in both coursebooks, and the coursebooks also involved false or invented cultural information. Results of the paired samples t-test showed that the implementation of intercultural awareness-raising activities was effective for improving intercultural knowledge, intercultural skills, intercultural interaction and intercultural interest. On the other hand, students were able to compare other cultures with their own culture in a better way, improved their knowledge about both other cultures and home culture, and they were more interested in cultural topics at the end of the implementation process. Lastly, findings related to semi-structured interview and field notes also revealed that grammar-based teaching and using unauthorized coursebooks in disguise of a supplementary material were a big problem.