Doğalgaz tesisatlarında kullanılan havalandırma menfezlerinin optimizasyonu
The optimization of ventilation vents used in natural gas installations in Turkey
  1. Tez No: 567678
  2. Yazar: MEHMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İç hava kalitesi, iç mekandaki havanın sadece temizliği değil aynı zamanda sıcaklık, nem, gürültü, aydınlatma gibi parametrelerinin de kalitesiyle ilgilidir. Doğalgaz kullanılan dairelerde TS 7363 standardına göre sabit kanallı havalandırma sistemi olarak cam menfezi veya 150cm2'lik havalandırma sistemlerinin kullanılmasının zorunluluğu araştırılmıştır. Türkiye'de kullanılan evsel gaz yakıcı cihazlarda A tipi bacasız cihaz (ocak) ile C tipi denge bacalı cihaz (hermetik kombi) ikilisi kullanıldığı görülmüştür. Hermetik cihazlar temiz havayı dışarıdan alıp kirli havayı dışarıya verdiği için iç hava kalitesine etkisinin olmadığı ancak bacasız gaz yakıcı cihazların (daireler için ev tipi ocakların) iç hava kalitesini etkilediği görülmüş ve araştırılmıştır. Örnek il olarak Ülkemizin en soğuk illerinden biri olan Erzurum seçilmiştir. Menfezden geçen havanın hacimsel debisi ANSYS paket programı yardımıyla hesaplanmıştır. Havalandırma menfezinden ortama giren taze hava miktarının yanma için ihtiyaç duyulan taze hava miktarından 90 kat fazla olduğu bulunmuştur. Bu sonuç; tüketicilerin havalandırma menfezlerinin önemli miktarda enerji kaybına neden olduğu iddiasının doğru olduğunu göstermektedir. Sabit kesit alanlı havalandırma menfezi yerine kullanılan yakıcı cihazların türü ve mevsim şartlarına bağlı değişken kesitli menfez kullanımına geçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Indoor air quality is not only about cleanness of indoor air but also about the quality of temperature, humidity, noise and lightning parameters. Requirement of existence of 150 cm2 cross-section ventilation system or vent in window as a fixed canal ventilation system in natural gas using flats according to TS 7363 is investigated. It is observed that type A type (flueless) appliances (kitchen cooker) and C type hermetic appliances (hermetic gas boiler) are used in household natural gas consumption in Turkey. We observed and investigated that indoor air quality is not affected by hermetic gas boiler since they obtain clean air from outside and give off polluted air outside from inside, however flueless cookers do affect negatively. As a field of examination, we choose city of Erzurum famous for its cold climate. Volumetric flow of air passing through vent is calculated in ANSYS. It is found that the amount of fresh air passing through the vent is 90 times higher than the amount needed for burning. This shows that complain from consumers regarding energy lose due to ventilation is correct. We reach the conclusion that instead of fixed cross-section vent, it is better to use different cross-section vents determined by climate and the type of gas burning appliance.