Bina içi doğal gaz tesisatı ve emniyet tedbirleri
  1. Tez No: 56306
  2. Yazar: H.BEKİR ARSLANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OSMAN ISIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
(I ÖZET Türkiye'de henüz çok yeni olan doğal gaz kullanımı her geçen gün artmakta, değişik sektör ve yörelere yayılmaktadır. Temiz ve çevreyi kirletmeyen doğal gaz Meslek Liselerinin ilgili bölümlerinde de ders olarak okutulmaktadır. Meslek Liselerinde“ Doğal Gaz Meslek Teknolojisi”adıyla okutulan dersin müfredatı olmasına rağmen, piyasada bütün konulan kapsayıcı bir kitap bulunmamaktadır. Hem bu eksikliği giderip geleceğin teknisyen ve mühendisleri olacak olan öğrencilere taydalı olmak, hemde bu konuda çalışanlara yardımcı olmak amacıyla bu tezi hazırladım. Konunun daha iyi anlaşılması ve göze hitap etmesi için konular içerisine bol tablo ve şekil yerleştirdim. Ayrıca tezin arkasına gazla çalışan cihazlarda oluşabilecek arızalar ve önleme yöntemleri ile ilgili tablolar kovdum. Tezde başlıca incelediğim konular şunlardır: Doğal gazın tarihçesi. Türkiye'de doğal gaz. Doğal gazda emniyet tedbirleri. Doğal gazın özellikleri. Doğal gaz tesisatlarında kullanılan borular ve bağlantı (ekleme) parçalan. Bina dışı gaz tesisatları. Bina içi gaz tesisatları ve tesisatın döşenmesinde dikkat edilecek kurallar. Gaz tesisatlarında kullanılan cihazlar. Gaz tesisatlarının test edilmesi. Gaz kaçakları ve gaz kaçaklarına karşı alınacak önlemler. Bacalar ve havalandırma. Gaz tüketim cihazları ve bakımı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Use of natural gas is yet new in Turkey. The use is increasing day by day and spreading into different sectors and regions. Natural gas technology is taught in Industrial Training Scools. Althought there is a curriculum for this lesson there are not any text books for students on this subject. This thesis is prepared to fill this gap in the literature and to help the tecnicians, engineers and other interested people. First chapter is devoted to the general information of natural gas, such as statistical data about the production rate and usage areas. Health and safety considerations taked place in the second chapter. Properties of natural gas are examined in the chapter three. In the chapter four pipe lines and fittings used in the natural gas plants and fusion welding of parts are investigated. Natural gas installations both outside and inside of the building are defined in the chapters five and six respectively. Design of boiler room for natural gas aplications is given in the chapter seven. Testing and starting of the natural gas installations are considered in the chapter eight. Gas leakages, its detection and suitable precautions are rewieved in the chapter nine. Measuring and pressure control of the natural gas instruments are examined in the chapter eleven. In the chapter twelve natural gas devices are presented. The result and proposals of the study are given in the last chapter. Some extra information related with natural gas aplications are also given in the appendices.