Kamu görevinden çıkarma işleminin hukuki niteliği
Legal characteristics of public official dismissal as an administrative act
  1. Tez No: 567708
  2. Yazar: BARIŞ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARTUK ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İki bölüm halinde yapılan çalışmanın ilk bölümünde disiplin yaptırımı olarak kamu görevinde çıkarma incelenmiştir. Çalışmanın bu bölümünde idari yaptırım kavramı, disiplin yaptırımına uygulanan ilkeler, disiplin yaptırımlarına sağlanan Anayasal güvenceler, disiplin yaptırımlarının idari işlem niteliği, idari işlemlerden farklı olarak değerlendirilen yönleri ve idari işlem olarak yapılmasının gerekliliği incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde disiplin yaptırımı dışındaki kamu görevinden çıkarmalar değerlendirilmiştir. Sicile bağlı ayırma ile koşulları kaybetme veya koşulların taşınmadığının anlaşılması üzerine ayırma şekilleri incelenerek disiplin yaptırımlarından farklılıkları ortaya koyulmuş ve uyulması gereken ilkeler belirlenmiştir. Bunun yanında olağanüstü hal döneminde uygulanan meslekten ve kamu görevinden çıkarmaların hukuki niteliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, which is conducted in two parts, public official dismissal as a disciplinary sanction is examined. In this part, the concept of the administrative sanction, the principles concerning discipline sanction, constitutional assurance provided to the disciplinary sanctions, the administrative act property of the disciplinary sanctions, its peculiarities considered differently from the administrative acts and the requirement to apply disciplinary sanctions as an administrative act are studied. In the second part of this study, public official dismissals excluding disciplinary sanctions are evaluated. The principles to be followed are determined and their difference from the discipline sanctions are presented by examining the dismissals due to insufficient conduct grade losing the preconditions or the emergence of the preconditions are not satisfied . In addition, we present the legal characteristics of the dismissal from profession and public service applied during the state of emergency.