Lojistik işletmelerinde maliyetlerin faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre hesaplanması: Bir uygulama
Calculation of costs in logistics enterprises according to activity-based costing method: An application
- Tez No: 567707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
İnsanların sınırsız ihtiyaçları, farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeleri değişime zorlamıştır. Bu değişim, hem teorik bilgileri hem de uygulamaları olumlu yönde etkilemiştir. Bu değişimin etkisiyle işletmelerin fiyat odaklı rekabet stratejileri yerini maliyet odaklı stratejilere bırakmıştır. Özellikle küresel boyutlarda başarının anahtarı olarak işletmenin ürün veya hizmet sunumu için katlandığı maliyetlerin kontrol edilebilmesi ve iyi yönetilebilmesi gösterilmektedir. Bu maliyetler içerisinde de en önemli payı lojistik faaliyetlerden kaynaklı maliyetler oluşturmaktadır. Lojistik faaliyetler ile kastedilen satın alma, taşıma, depolama, paketleme ve etiketleme gibi faaliyetlerdir. İşletmeler, ürün veya hizmet sunumu için katlandığı maliyetlerin hangi faaliyetlerden kaynaklandığını bilmek isterler. Bu maliyet bilgisi işletme faaliyetlerinin kaynak tüketimlerini ne şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın kapsamını, lojistik sektöründe yer alan Aves Lojistik İşletmesi'nin faaliyetleri ve bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan maliyetler oluşturmaktadır. Çalışmanın konusu, Aves Lojistik İşletmesi'nin İskenderun – Silopi arasında gerçekleştirdiği lojistik hizmeti içermektedir. Çalışmada, Aves Lojistik İşletmesi'ne ait lojistik hizmet sunumu sonucunda ortaya çıkan maliyetlerin faaliyetler düzeyinde hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için lojistik işletme maliyetlerinin hesaplanmasında çağdaş maliyetleme yöntemlerinden biri olan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, hem geleneksel hem de faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi dikkate alınarak hesaplanmış sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Limitless needs of people, have forced to change all businesses operating in different sectors. This alteration, positively affected both theoretical knowledge and practices. With the effect of this change, have been preferred cost-oriented strategies instead of price-oriented competition strategies of enterprises. Especially, are shown as key of success well managed and kept under control of costs incurred for presentation product or service of enterprises in global dimensions. The most important part among these costs is the costs arising from logistics activities. Implied with logistics activities are activities such as purchasing, transportation, storage, packaging and labeling. Enterprises, want to know that caused by which activities of costs incurred for presentation product or service. This cost information shows that business activities how affect resource consumption. The scope of this study, constitude emerging costs that the activities of Aves Logistics Company in the logistics sector and as a result of these activities. The subject of the study, includes the logistic service of Aves Logistics Company between İskenderun and Silopi. In this study, it is aimed to calculate emerging costs at the level of activities as a result of logistics service delivery belong to Aves Logistics Company. To achieve this goal was used the Activity Based Costing (ABC) method one of the modern costing methods in calculating logistics operating costs. In addition, the costs belong to the Aves Logistics Company, was calculated using traditional costing method and obtained data were compared with the results of the activity based costing method.