Esnek çalışma ve bilişim sektöründe ofiste ve evde çalışanların iş-yaşam dengesine yönelik bir araştırma
Flexible working and a research on the work life balance of information sector homeworkers and office workers
- Tez No: 567722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AYDINLI KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı Kanun ile hukuken tanımlanan esnek çalışma modelleri, dünyada uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Farklı tür ve yöntemleri bulunmakla birlikte, esnek çalışma başlığı altında toplanan çalışma biçimi her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Özellikle gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sosyal sorun haline gelen işsizlik, esnek çalışma sisteminin yaygınlaşmasına olanak sağlamaktadır. Bir yandan teknolojik gelişmeler, makineleşme, maliyet tercihleri gibi nedenlerle istihdam hızla azalırken, bir yandan da esnek çalışma biçimleri yaygınlık kazanmaktadır. Gündelik hayatın hemen her alanında karşılaşılan esnek çalışma sistemi, özel istihdam bürolarıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada, esnek çalışma türleri arasında yer alan evden çalışma ile tam zamanlı çalışma sistemi arasındaki farklar bilişim sektörü üzerinden ele alınmıştır. Bu bağlamda bilişim sektörü çalışanlarına bir anket uygulanarak gerçekleştirilen araştırma ile evden ve ofisten çalışmanın iş-yaşam dengesi üzerinde yarattığı farklar tespit edilmiştir. Evden çalışan kişilerle ofisten çalışan kişilerin iş-yaşam dengesi skorları arasında anlamlı bir fark olduğu ve evden çalışan kişilerin iş-yaşam dengesi skorlarının daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Bu bulgular evden çalışma biçiminin iş-yaşam dengesinin sağlanması noktasında avantaj getirdiğini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Flexible working system, which has started execution in Turkey in 2003, is being applied in the world through years. Flexible working, which has different types and methods, day by day becomes a more popular working method in many corporate organizations. Especially high unemployment rates in developing countries has triggered the tendency to prefer flexible working hours. As the employment rates continue to decrease as a result of the technological developments and automatization, flexible working has turned out to be a highly preferable working method, which decreases costs of the employees while maintaining their worker status, at the same time. Flexible working method became more common by the spread of private employment offices. In the current study, differences between homeworking and full-time working in the informatics sector, are investigated. A survey is applied to employees actively working in informatics sector, which measures work life balance. Results showed that work ife balance scores of people working from home are greater than the work life balance scores of people working from office. Findings indicate that homeworking is advantageous at the point of allocating time to private life and obtaining work and life balance.