Flipped vocabulary learning among turkish learners of English as a foreign language: A sequential explanatory mixed method study
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrenciler arasında tersyüz edilmiş kelime öğrenimi: Sıralı açıklayıcı karma yöntem
- Tez No: 567756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, tersyüz edilmiş öğrenmenin (FL), yeni kelimelerin öğrenilmesini ne ölçüde arttırdığına ve öğrencilerin genel İngilizce yeterliliklerini ve yeni İngilizce kelime öğreniminde öğrencilerin tersyüz edilmiş yaklaşım hakkındaki düşüncelerinin ne olduğuna dair bir fikir edinmeye çalışmaktadır. Bu amaçla, sıralı ve açıklayıcı bir karma yöntemle tasarlanan bu çalışma Denizli, Türkiye'deki özel bir dil kurumuna devam eden, 55 alt-orta seviyedeki yabancı dil öğrencisini araştırmaya dahil etmiştir. Uygulama dört hafta boyunca iki ayrı yarıyılda uygulandı ve öğrenmeleri için ders kitaplarından seçilen haftalık 10 kelime öğrencilere ödev olarak verildi. Nicel veriler, öz yeterlik ölçeği, tersyüz edilmiş öğrenme tutum ölçeği, ön ve son testler yoluyla toplanırken, nitel veriler iki ana kaynaktan elde edilmiştir: bireysel mülakatlar ve haftalık düşünce notları. Sınıf dışı materyaller çevrimiçi ortamda yayınlanıp öğrenciler sınıfta konuyla ilgili etkinliklere katıldılar. Ön ve son test sonuçları, tersyüz edilmiş sınıfın geleneksel olandan anlamlı ölçüde daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Ayrıca, bulgular önceki çalışmaları doğrulayan tersyüz edilmiş öğrenime karşı genel olarak olumlu bir tutum olduğuna işaret etti. Ancak, karşılaşılan bazı aksaklıklar ve tersyüz edilmiş uygulamayı geliştirmek için belirli öneriler de sunuldu. Bununla birlikte, tersyüz edilmiş öğrenim, sayısal derslerde destelenmezken sözel derslerde kullanılması tercih edilmiştir. Katılımcılar ayrıca yeni sözcüklerin öğrenilmesinde tersyüz edilmiş öğretimini beğendiler, ancak genel İngilizce yeterliliğini arttırmada tersyüz edilmiş öğretim hakkında çelişkili görüş bildirdiler.
Özet (Çeviri)
This study tries to gain an insight into to what extent flipped learning (FL) enhances learning of new vocabulary items and what the students' opinions are about the flipped approach in enhancing their overall English proficiency and the learning of new English vocabulary items. To this end, the current study designed in a sequential explanatory mixed method recruited 55 pre-intermediate EFL students attending a private language institution in Denizli, Turkey. The treatment was implemented in two different semesters for four weeks each, and 10 words selected from their coursebook were assigned to the students to learn per week. The quantitative data was collected through a self-efficacy scale, a FL attitude scale, pre- and post-tests, while the qualitative data was obtained from two primary sources: individual interviews and weekly reflection reports. The non-class material was published online, and the students were engaged in related activities in the class. The pre- and post-test results revealed that the flipped class significantly outperformed the traditional one. Moreover, the findings signalled an overall positive attitude towards FL, substantiating the previous studies. However, certain drawbacks encountered and specific suggestions to leverage the flipped implementation were also reported. In addition, the use of FL was favoured in social science courses, while it was not preferred in science courses. The participants also appreciated the flipped vocabulary instruction in the learning of new words, yet they reported mixed opinions on FL in enhancing their overall English proficiency.