The impact of technological advancement on unemployment
Teknolojik gelişmenin işsizlik üzerindeki etkisi
- Tez No: 567763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endüstri 4.0, aslen imalat sanayinde dijitalleşmenin önünü açmak için Alman hükümeti tarafından başlatılan bir yüksek teknoloji projesi olup icatçılık, inovasyon ve yenilikçiliğin yanında Yapay Zekanın (AI), Nesnelerin İnternetinin (IoT), Büyük Verinin, yeni algoritmaların, sensörlerin, kontrolörlerin, giyilebilir teknolojilerin ve robotların yaygınlaşan kullanımı ile karakterize edilmiştir. Bu çalışma, Yaratıcı Yıkım ve Sektörel Değişim Teorilerini baz alarak Endüstri 4.0 değişkeniyle işsizliği açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler WEF (Dünya Ekonomik Forumu), UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı) ve Dünya Bankasından elde edilmiş olup 2003-2016 zaman aralığını kapsamaktadır. İşsizliği ve sektörel değişimleri tahmin etmek için kullanılan ülkeler Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Güney Kore, Polonya, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'dir ve bu ülkeler görece yüksek nüfusa sahip olan Endüstri 4.0 indeksinde ilk sıralarda yer alan OECD ülkeleridir. Ampirik sonuçlar göstermektedir ki Gayri Safi Sabit Sermaye Oluşumu (%GSMH), İmalat Sanayi Katma Değeri (%GSMH) ve“Networked Readiness Index”(Endüstri 4.0 hazırlık indeksi)'inin, beklenenin aksine, işsizlik üzerinde negatif etkisi vardır, yani işsizlik oranını azaltmaktadır. Buna göre, Endüstri 4.0 yeni iş olanakları yaratarak işsizliği düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is a term originally used for a high-technology project German government started up, which facilitated computerization of the manufacturing process and is characterized by the promotion of the innovativeness, invention, and innovation as well as the pervasion of usage of Artificial Intelligence (AI), Internet of Things (IoT), Big Data, new algorithms, sensors, controllers, wearable technologies and robots. This study tries to explain the unemployment rate change via Industry 4.0 basing upon two main theories, namely, Creative Destruction Theory and Sectoral Shifts Theory. Data used for this study are obtained from WEF, UNIDO and World Bank with a time range from 2003 to 2016. OECD countries with relatively high population rates, which rank at the top of NRI (Networked Readiness Index) such as Canada, France, Germany, Italy, Korea Republic, Poland, Spain, United Kingdom, and the United States are used to estimate unemployment and sectoral shifts and NRI proposed by World Economic Forum (WEF) is utilized as the technological advancement level. Empirical results show that Gross Capital Formation % of GDP, Manufacturing Value Added % of GDP and Networked Readiness Index (NRI) seem to have a negative and statistically significant impact on Unemployment Rate, which means that in contrary to expectations, Industry 4.0 doesn't decrease the level of employment, rather it creates new job opportunities decreasing the level of unemployment.