Türkiye'deki Iraklı göçmenlerin deizm'e ve ateizm'e yaklaşımları
Approaches to deism and atheism of Iraqi immigrants in Turkey
  1. Tez No: 567766
  2. Yazar: MOHAMMED GHRAIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Irak, Mezopotamya bölgesinde yer alan bir ülkedir ve stratejik olarak onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Irak ülkesini tarihi boyunca önemli yapan etkenlerin başında stratejik konumu gelmektedir. Irak, İslam ülkeleri içerisinde sadece stratejik konumu ile değil felsefe, edebiyat, sanat ve bilim dünyasına katkıları ile önemli bir ülkedir. Irak'ın bu kadar önemli olması nedeniyle birçok ülke Irak'ı ele geçirmek istemiştir ve birçok savaş ve tarihi olay meydana gelmiştir. Bu çalışma Irak'tan Türkiye'nin Samsun şehrine göç etmiş vatandaşlar üzerine kurgulanmıştır. Iraklı göçmenler üzerine herhangi bir din psikolojisi çalışmasının eksikliği, bu çalışmanın yapılmasında ana etkenlerin başında gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılması ile beraber Irak günümüze kadar siyasi, ekonomik ve kültürel olarak birçok problemle karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle binlerce Iraklı vatandaş, dünyanın birçok bölgesine göç etmek zorunda kalmıştır. Bu noktada Türkiye, Iraklı göçmenlerin en çok göç ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında, Iraklı göçmenlerin araştırma problemlerine dair yasal mevzuatlar ve kavramsal çerçeveler açıklandıktan sonra göçmenler ile ilgili yaşanan son göç dalgaları ve sayısal veriler incelenmiştir. Göçmenlerin deizme ve ateizme yaklaşımları hakkında bilgi verilmiştir ve araştırma sonucuna dair bulgular ikinci bölümde ele alınmıştır. Bu çalışma kapsamında konuyla ilgili anket soruları hazırlanmıştır ve anket verileri SPSS paket programı ile analiz edilerek veriler din psikolojisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırmanın konusu ve problemine dair tavsiyeler sunulmuştur ve bu tez sebep sonuç ilişkisi çerçevesinde sonuçlandırılmıştır. Bu çalışma, Iraklı göçmenler üzerine hazırlanmış kapsamlı bir din psikolojisi çalışması olarak Prof. Dr. Hüseyin Peker'in referansları ve analizleriyle zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iraq is a country in Mesopotamia region and has strategically hosted dozens of civilizations. Its strategic position is one of the factors that make Iraq important throughout its history. Iraq is an important country not only with its strategic position within Islamic countries, but also with its contributions to the world of philosophy, literature, art and science. Many countries wanted to conquer Iraq due to the importance of Iraq and many war and historical events have occurred. This study was based on some citizens who have immigrated to the city of Samsun, Turkey from Iraq. The lack of any psychology of religion study on Iraqi immigrants is one of the main factors in this study. Iraq has faced many political, economic and cultural problems with the dissolution of the Ottoman Empire until today so thousands of Iraqi citizens had to migrate to many parts of the world. At this point, Turkey is among the countries where most of the Iraqi refugees immigrated. This scope of work recent migration waves and numerical data about migrants are examined after explaining legal regulations and conceptual frameworks for research problems of Iraqi immigrants. The effect of deism and atheism on immigrants are examined and the results of the research are given in the second chapter. The most comprehensive survey questions in the field of religion psychology were prepared within the scope of this study and data were evaluated according to the psychology of religion by analyzing the survey data with SPSS package program. In the conclusion section, the topic of the research and its recommendations are presented and this thesis was concluded within the framework of cause and effect relationship. This study was enriched with the references and analyzes of Prof. Dr. Hüseyin Peker as a comprehensive study of religious psychology on Iraqi immigrants.