İslami sigortacılık sisteminin Türkiye'de uygulanması hakkında ampirik bir analiz
An empirical analysis of application of Islamic insurance system in Turkey
  1. Tez No: 567767
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ekonomik dalgalanmaların meydana getirdiği ekonomik kriz ile birlikte insanlar tasarrufa gitmeye ve zorunlu ihtiyaçları dışındaki harcamalardan kaçındıkları son yıllarda açık bir şekilde gözlenmektedir. Yaşanan ekonomik daralmayla birlikte tasarruf tedbirleri uygulanırken insanlar harcama kalemlerinden fedakarlık yapmakta ve bazı harcama tedbirleri almaktadırlar. Sigorta poliçeleri de bireylerin önemli harcama kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Fakat kriz döneminde dahi olsa risk olasılığı artışından dolayı bireyler sigorta poliçelerini harcamalarında önemli bir tasarruf yapmadıkları görülmektedir. Bu çalışmamızda sigortacılığın son yıllarda hızla büyüyen bir dalı olan İslami Sigortacılığı ve ülkemizde bilinirliği üzerinde ampirik bir çalışma yapmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde sigorta kavramı en geniş ifade ile ele alınıp tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde İslami Sigortacılık(Tekafül) kavramı ve uygulamaları açıklanmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise İslami Sigortacılığın ülkemizde ne kadar bilindiği ve uygulandığını belirlemek için toplumun değişik yaş ve meslek gruplarına online anket çalışması gerçekleştirilerek analiz çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the economic crisis caused by economic fluctuations, it is clearly observed that people increase savings and avoid consumption other than their compulsory needs. With the economic contraction, savings policies are implemented while people make sacrifices of consumption items and take some consumption precaution. Insurance policies also constitute one of the important expenditure items of individuals. However, it is seen that individuals do not make significant savings in insurance policies due to the possibility of risk even in the crisis period. In this study, it has been tried to make empirical study on Islamic Insurance and its awareness in our country which is a rapidly growing branch of insurance in recent years. The findings of the study will be useful for policy implications for improvement of Islamic insurance sector.