Project management with PMI standards and a critical approach to a real utilization in banking industry
PMI standartlarıyla proje yönetimi ve bankacılık sektöründeki gerçek bir uygulamaya eleştirel yaklaşım
- Tez No: 567770
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZALP VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Proje yönetimi, küresel çaptaki boyutu ile dikkat çekmektedir. Dünya Bankası istatistiklerine göre küresel ölçüde gayri safi yurtiçi hasılanın %24'ü kadar bütçe proje yönetimi aktivitelerine harcanmaktadır. Ayrıca, 2020 itibariyle küresel ölçüde 16 milyon civarı yeni proje yönetimi iş alanının yaratılması beklenmektedir. Sonuç olarak proje yönetimi küresel olarak değer yaratma anlamında iş dünyasına önemli bir katkı sağlamaktadır. Projelerin maliyet, zaman ve kalite gibi temel bileşenleri bulunmaktadır. Bu bileşenleri göz önünde tutarak proje hedeflerine ulaşmak için projelerin disipliner bir yaklaşım ile yönetilmesi gerekir. Bu noktada proje yönetiminin önemli ve yönlendirici bir rolü bulunmaktadır. Uygulamada, firmaların kendi dinamiklerine göre geliştirdikleri proje yönetimi metodolojilerinin yanında, amacı proje yönetimi aktivitelerini dünya genelinde geliştirmek olan ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar tarafından oluşturulmuş metodolojiler de bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının arasında PMAJ, PRINCE2, IPMA, APM bulunmaktadır. Ama küresel ölçekte en çok kabul gören proje yönetimi metodolojisi Project Management Institute (PMI) tarafından geliştirilmiştir. PMI, kendi proje yönetim metodolojisi süreçlerini on farklı bilgi alanı altında toplamıştır. PMI, tüm proje tipleri için bir temel sunmaktadır. Buna bağlı olarak her proje ve sektör bu metodolojiyi kendi süreç ve aktivitelerine uyarlamaktadır. Proje bazlı çalışan sektörlerden bir tanesi de bankacılıktır. Bankacılık sektörü neredeyse tamamen teknoloji tabanlıdır. Bu sebeple, yazılım geliştirme projeleri toplam içinde önemli bir paya sahiptir. Yazılım projeleri genellikle şelale tekniği ile yapılırken son yıllarda çevik yöntemler de gündeme gelmiştir. Bu tekniklerin yanı sıra, proje yönetimi araç ve metodolojileri de kullanılmaktadır. Bir projede başarı hikayesine ulaşmak için, proje yönetimi uygulamaları artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin büyük ölçekli bankalarından birinin örnek bir yazılım geliştirme projesi PMI'ın proje yönetimi metodolojisi göz önünde tutularak eleştirilmektedir. Bunu yaparken bir grup proje paydaşı ile yapılan mülakat ile proje ve PMI'ın proje süreçleri görüşülmüştür. Paydaşların yorum ve görüşlerine göre her sürecin PMI'ın yaklaşımına göre uyumlu olarak yönetilip yönetilmediği değerlendirilmiştir. Banka PMI'ın standartlarını uygulamamaktadır. Uygulanan metodoloji iyi bir şekilde tanımlı ve dokümante edilmemiştir. Özetle, proje ekibi her ne kadar projeyi PMI'ın standartlarına göre yönetmiyor olsa da birçok uygulama genellikle PMI ile örtüşmektedir. Sonuç olarak, paydaşlar PMI'ın standartlarının bankanın yazılım projelerine uygulanması durumunda, bu işleyişin bankadaki projelere maliyet, zaman ve verimlilik anlamında olumlu katkı sağlayacağı konusunda hemfikir olmuştur.
Özet (Çeviri)
Project management takes the attentions with its size globally. Depending on the World Bank's figure, almost 24% of the GDP is spent to the project management activities. And nearly 16 million new project management jobs are expected to be created globally by the 2020. As a result of these, project management provides a significant contribution to business life in value creation globally. Projects has some components such as cost, time and quality. To meet the project objectives by considering these components, they have to be managed in a disciplinary approach. At this point project management has a significant and directive role. In practice, beside the firm based developed methodologies; there are many number of project management methodologies developed by generally non-profit organizations, have aims to improve the project management activities all around the world. Some of them are PMAJ, PRINCE2, IPMA, APM, and etc. However, the globally most accepted project management methodology is developed by the Project Management Institute (PMI). It defines the project management processes under ten different knowledge areas. It provides a baseline to each type of projects. So each project/industry can apply this methodology to its own processes and activities. One of the project based industry is banking. The banking industry almost wholly based on the technology. That's why, software development projects keep a great portion in totally. In software development projects while waterfall techniques are generally used, in recent years, agile techniques became popular. Besides these techniques, the project management tools and methodologies are used. To reach a success story, project management application become an obligation. In this thesis, Turkey's one of the big size bank's software development project was criticized by considering the PMI's project management methodology. While doing this, a group of stakeholder were interviewed about project and processes defined in PMI's methodology. By considering their comments and opinions, each process was evaluated whether they are consistent with the PMI's approach or not. The bank did not adopt the PMI's standards as the project management methodology. They apply their own methodology which is not defined or documented very well. In summarize, although the project team did not manage the project in the light of the PMI's standard, their applications generally overlap with PMI's methodology. In conclusion, the stakeholders agree on if the PMI's standards are applied in bank's software projects, they believe it would have a positive contribution in terms of cost, time and effectiveness.