Technology use in humanitarian construction projects based on project life cycle stages and performance domains
İnsani yardım inşaat projelerinde teknolojinin proje döngüsü ve alanları bazında kullanımı
  1. Tez No: 970484
  2. Yazar: GHADA HASHIM ABED ABED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektöründe proje hedeflerine ulaşmak için teknolojik araçların kullanımı giderek artmaktadır. Projelerde her zaman emekten, zamandan ve paradan tasarruf etme ihtiyacı duyulmuştur ve bu alanda pek çok araştırma bulunmaktadır. Belki de teknoloji araçları, projelerde iş verimliliğinin arttırılmasında amacına hizmet etmek için daha önce yardımcı olan ve gelişmeye devam edecek olan faktörlerden biriydi. Önceki literatür taramaları, bu araçların projenin tamamına veya projenin belirli bir aşamasına olan etkisini inceledi. Bu araştırma, insani yardım kuruluşlarının afetlerden ve savaşlardan etkilenenlerin, zamanı kısaltarak ve fonlarını koruyarak işlerini geliştirmelerine yardımcı olma konusunda asil hedeflere sahip olduğu göz önüne alındığında, teknolojik araçların insani yardım kuruluşlarının çalışmalarında yer alıp almadığını ve bunların etkilerini belirlemeye yönelik istatistik çalışmalarını vurgulamaktadır. ve ürünün en iyi kalitede teslim edilmesini sağlamak. Proje yönetimi kurallarının ve teknolojinin entegrasyonu bu perspektifte kritik öneme sahiptir. Project Management Institute (PMI) tarafından yayınlanan PMBOK 7. basım standartları, proje yönetimi yaşam döngüsü aşamalarını ve proje performans alanlarını ifade etmektedir. Bu çalışmada insani inşaat projelerinde teknoloji kullanımı, proje yaşam döngüsü aşamaları ve performans alanlarına göre analiz edilmektedir. Bu amaçla Yemen, Ukrayna, Irak, Roma ve Güney Sudan'da insani yardım projelerinde deneyimli inşaat profesyonellerine yönelik bir anket hazırlanarak uygulandı. Son teknolojik araçların benimsenmesi ve beklenen sonuçları, bu araçların proje yönetimi yaşam döngüsü aşamaları ve performans alanları üzerindeki potansiyel olumlu etkilerini araştırmak için 176 katılımcıdan toplanan yanıtlara dayanarak analiz ediliyor. Yanıtların güvenirliği Cronbach alfa ölçeği ile kontrol edildi. Sonuçlar, yanıtların %52'sinin proje yaşam döngüsü aşamalarında teknoloji araçlarını kullandıklarını, %55,8'inin ise bunu proje performans alanlarında kullandıklarını gösterdi. Cevapların %56,7'sinin değerlendirmeleri (5 ile 7) arasında yüksekti ve araçların proje yaşam döngüsü aşamalarında fayda sağladığını düşünüyor ve cevapların %18,8'i 4 (orta) idi. Cevapların %55'inin değerlendirmeleri (5 ile 7) arasında yüksekti ve araçların proje performans alanlarında çalışmalarına fayda sağladığını düşünüyor ve cevapların %21,4'ü proje performans alanlarında 4. cevapta (orta) fayda sağladı. Kullanıcı sayısına oranla bu yüksek puanlar, teknolojik araçlarla insani yardım projelerine sponsor olan kuruluşlara verilen desteğin eksikliğini gösteriyor. Ayrıca teknolojik araçlara yönelik yüksek puanlar, inşaat alanındaki işçilerin ellerinde mevcut olması halinde bu araçları kullanma niyetini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Use of technological means are increasing in construction sector to achieve the project objectives. There has always been a need to save effort, time and money in projects, and there is a lot of research in this field. Perhaps technology tools were one of the factors that helped previously and will continue to develop to serve their purpose in improving work efficiency in projects. Previous literature reviews examined the impact of these tools on the project as a whole or at a specific stage of the project. This research highlights the work of statistics to determine whether technological tools are involved in the work of humanitarian organizations and their impact, given that humanitarian organizations have noble goals in helping those affected by disasters and wars to develop their work by reducing time, preserving their funding, and ensuring that the product is delivered with the best quality. Integration of project management rules and technology is critical in this perspective. PMBOK 7th edition standards, which are published by Project Management Institute (PMI) refer to project management life cycle stages and project performance domains. In this study, technology use in humanitarian construction projects based on project life cycle stages and performance domains are analyzed. For this purpose, a survey was prepared and administered to construction professionals who are experienced in humanitarian projects in Yemen, Ukraine, Iraq, Rome and South Sudan. The adoption and expected implications of recent technological tools are analyzed based on the responses collected from 176 participants to investigate the potential positive impacts of these tools on the project management lifecycle stages, and performance domains. The reliability of the responses were checked by Cronbach's alpha scale. The results showed that 52% of the answers said they have used technology tools in the project life cycle stages, while 55.8% of the answers said the have used it in project performance domains. 56.7% of the answers' evaluations was high between (5 and 7) and thinks the tools have benefits on project life cycle stages, and 18.8% of the answers were 4 (moderate). 55% of the answers' evaluations was high between (5 and 7) and thinks the tools have benefits on their work during project performance domains, and 21.4% of the answers gave answer 4 (moderate) benefit on project performance domains. These high ratings compared to the number of users show that there is a lack of support for organizations sponsoring humanitarian projects with technological tools. Also, high ratings for technological tools show the intention of workers in the construction field to use these tools if they are available to them.