Bilim sanat merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi algıları
Perceptions of teachers in science and art centers about science, technology, engineering and mathematics education
  1. Tez No: 567787
  2. Yazar: MERVE EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
“Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik”disiplinlerinin İngilizcelerinin baş harflerinden oluşan STEM eğitimi birçok ülkenin eğitim programlarında yer almaktadır. Ülkemizde de STEM konusunda farklı çalışmalar yürütülmektedir. Eğitimde nitelikli STEM uygulamalarının yer alması için öğretmenlerin STEM eğitimi ile ilgili algılarının belirlenmesi önemli görülmüştür. Ülkemizde alanyazında STEM eğitimi ile ilgili yapılan araştırmaların çoğunun öğrenciler, öğretmenler ve özel yetenekli öğrenciler ile yapıldığı görülmüştür. Bu çalışmada ise ülkemizde Bilim Sanat Merkezlerinde görev yapan STEM alanlarındaki öğretmenlerin görüşleri alınmış ve BİLSEM öğretmenlerinin STEM eğitimleri algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ege bölgesinde yer alan beş ildeki BİLSEM'lerde gerçekleşmiştir. Öğretmenler fizik, kimya, biyoloji, fen, matematik, bilişim teknolojileri ile teknoloji ve tasarım öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseninin seçildiği bu çalışmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında bu branşlardan gönüllü olan toplam 21 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Bu öğretmenlerden ikisinden elde edilen veriler araştırmanın amacına hizmet etmediği için veri setine dahil edilmemiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen kodlar benzerlikleri doğrultusunda alt temaların altında birleştirilerek“STEM Tanımı”,“STEM Perspektifi”,“STEM Eğitimi Avantajları”,“STEM Eğitiminde Karşılaşılan Sorunlar”,“STEM Uygulama Süreci”ve“Öğretmenlerin Kendi Yeterlilik Algıları”olmak üzere altı temaya ulaşılmıştır. Araştırmanın ortaya çıkarmayı amaçladığı BİLSEM öğretmenlerinin STEM Algısı fenomeni oluşturulan temalar altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many of the curricula in various countries worldwide include STEM education, which is composed of the capital letters of“Science, Technology, Engineering and Mathematics”disciplines. There is much research conducted about STEM in Turkey also. In order to have qualified STEM practices in the education system, the perceptions of the teachers about STEM education are required to be identified. In this sense, the current study is aimed to determine the perceptions of the teachers about STEM education. The study was conducted in BİLSEMs (Science and Art Centers) in five of the cities of Aegean Region in 2018-2019 academic years. Teachers were in the branches of physics, chemistry, biology, elementary science, mathematics, information technology, and technology and design. Phenomenology was chosen as a research design for the study. The data was gathered through a semi-structured interview and observation forms developed by the researcher. A total of 21 volunteer teachers, two of whom were not included because of the inadequate data, participated in the study. Content analysis was used to analyze the data. Six themes were constructed named as“The Definition of STEM”,“STEM Perspective”,“Advantages of STEM Education”, Problems in STEM Education“, ”Implementation of STEM“, and ”Perceptions of Teachers about their Self-Efficacy". The phenomenon of STEM perception was presented under constructed themes.